Pokus o zachování akutní zdravotní péče pro 55 tisíc lidí starostům ze Šluknovska nevyšel. Krajští zastupitelé odmítli pověřit radní jednáním s Rumburkem o převzetí části jeho špitálu. Místo toho má hejtmanství jednat s největší zdravotní pojišťovnou.

„Hodili nás přes palubu. Šlo přitom pouze o výraz dobré vůle, který nikoho k ničemu nezavazoval,“ řekl po pondělním jednání krajského zastupitelstva starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Ten vyrazil spolu s dalšími patnácti starosty ze Šluknovska podpořit návrh na záchranu zdejší akutní zdravotní péče.

Podle Koláře starostové nepřijeli obhajovat Rumburk, ale zájmy lidí trvale žijících na Šluknovsku. K nim se během léta přidává až 20 tisíc rekreantů. Dohromady tak během prázdnin může mít problém se zajištěním akutní péče pro 75 tisíc lidí.

Ilustrační foto.
Byznys s chudými nájemníky se politikům často nevyplácí

„Jsme velmi nazlobeni na zástupce Lužické nemocnice a vedení města Rumburk, že nevyužili nabídky od kraje. Poté, co nedopadl tendr, mysleli si, že si kraj sedne na zadek a hodí jim laso,“ uvedl na zastupitelstvu starosta Lipové Pavel Svoboda.

Situace v nemocnici, která akutní péči nyní zajišťuje a ročně hospitalizuje 6 tisíc pacientů a dalších 47 tisíc ošetří ambulantně, je kritická. Její letošní ztráta se bude pohybovat výrazně nad 40 miliony, v celé nemocnici je pouze 31 lékařů.

„Ústecký kraj není viníkem situace v Lužické nemocnici. Asi dva roky zpátky, když všechny nemocnice jako Duchcov nebo Žatec byly v plusu, tak jediná v minusu byla nemocnice v Rumburku. Špatná situace je tam dlouhodobě,” připomněl hejtman Oldřich Bubeníček.

Podle Bubeníčkova náměstka Martiny Kliky dělal kraj maximum pro zajištění péče pro obyvatele Šluknovského výběžku.

Situace je nyní tak vážná, že Rumburk je ochoten ustoupit od jakýchkoliv podmínek. Při prvních jednáních s krajem přitom požadoval, aby byly zachovány čtyři primariáty – chirurgie, interna, gynekologie s porodnicí a dětské oddělení.

V Brtníkách spadl 200 tun vážící železniční jeřáb.
Dvousettunový jeřáb stále leží v Brtníkách pod kolejemi

Podle starosty Rumburku Jaroslava Sykáčka si tehdy udělali problémy tím, že někteří lékaři, kteří už pod Krajskou zdravotní pracovali, začali během vyjednávání s krajem ze špitálu odcházet.

„Jsme ochotni jít do jakýchkoli podmínek s tím, aby se zachovala akutní lůžková péče. Nenecháme padnout na ústa Šluknovský výběžek a věřím, že společnými silami to dokážeme zabezpečit,“ snažil se přesvědčit své kolegy v krajském zastupitelstvu Sykáček, který je zároveň místopředsedou dozorčí rady Krajské zdravotní.

Ale ani jeho apel nestačil. Krajští zastupitelé návrh starostů ze Šluknovska odmítli. Místo toho pověřili kraj, aby jednal s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nemocnice si totiž kromě jiného stěžuje i na propad plateb od pojišťoven.

Zda to ale bude stačit, není jasné. Starostové ze Šluknovska nyní vidí jako jednu z posledních šancí na zachování akutní péče petici. „Nevím, kdy jindy bychom ji měli sepsat, když ne nyní,“ dodal starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Tragická nehoda u Chřibské
Život ženy si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské