To se nelíbí Svazu měst a obcí, protože podle něj tak obce ztratí motivaci podporovat podnikání. Oslovená města na Děčínsku ale ve svém přístupu k podnikatelům ani po případném schválení změny daňových zákonů nic měnit neplánují.

Svaz měst a obcí ČR bude usilovat o změnu rozpočtového určení daní tak, aby města a obce nepřišly o motivační prvky. Novelu zákona, která s jejich zrušením počítá, minulý týden schválila Poslanecká sněmovna. Podle ní se má od roku 2017 zvýšit podíl z DPH pro města a obce na 21,4 %, současně se však mají zrušit motivační prvky, které z daní z příjmů fyzických osob jdou samosprávám. Změna by ale pro řadu samospráv znamenala významný výpadek ve financování.

„Ke zrušení motivačních prvků daní z příjmů fyzických osob neexistují žádné důvody. Navíc jim nepředcházela žádná analýza a bohužel to vypadá, že se tak trochu zapomnělo na fakt, že města a obce jsou podfinancované dlouhodobě. Vnitřní dluh samospráv je v řádu několika miliard a stále stoupá. Čas na změnu zákona o rozpočtovém určení daní tak, aby se samosprávám nic neubíralo, ba naopak přidalo, je. Schválená novela má totiž platit od roku 2017," říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Celkový dopad především na větší města bude spíše neutrální. O částku, o kterou přijdou na daních od firem, se přibližně navýší podíl na dani z přidané hodnoty.

„Na celkový objem peněz by to nemělo mít příliš velký vliv. Město bude chtít i nadále podporovat podnikatele proto, aby město žilo. Pokud bude město přívětivé pro podnikatele, ti dají lidem práci a lidé následně peníze utratí. Na tom město může vydělat právě na dani z přidané hodnoty," říká rumburský místostarosta Alois Kittl s tím, že je nepředstavitelné, aby centra měst byla mrtvá bez jediného obchodu nebo nabídky služeb. Takové ulice totiž v centrech řady měst již dnes jsou.

Také v Děčíně nečekají výraznější dopad na městský rozpočet. Podle náměstka primátorky to ale není dobré řešení.

„Je to krok zpět proti trendu, který říkal, že obce by měly podnikání podporovat. Některé z nich tak nyní ztratí motivaci pro vytváření prostředí příznivého pro podnikání. U nás ale nebudeme nic měnit na tvorbě prostředí pro podnikatele," říká Jiří Anděl.

Změna může mít ale dopad především na menší obce, ve kterých má své sídlo významná a především zisková firma. Takové obce se pak mohou dostat do problémů s naplněním rozpočtu. V roce 2010 se samosprávám o 17 % snížil příspěvek na přenesenou působnost. Od ledna 2016 sice bude valorizován, zvýší se však o pouhé 1 %. O financování měst a obcí včetně RUD i o penězích na služby, které města a obce poskytují občanům jako tzv. prodloužená ruka státu, se intenzivně debatovalo také na XVIII. celostátní finanční konferenci. Konala se 9. a 10. prosince 2015 v Praze a zúčastnily se jí čtyři stovky starostek a starostů.