„Problém je ve chvíli, kdy se taková akce koná na řádně pronajatém soukromém pozemku. V takovém případě můžeme nanejvýš zahájit správní řízení pro porušení vyhlášky. To ale situaci v danou chvíli, kdy hluk obtěžuje široké okolí, neřeší. Více nám v současné době platné zákony neumožňují. My si na rozdíl od druhé strany nemůžeme dovolit sebemenší obcházení zákonů a jiných předpisů," říká starostka Šluknova Eva Džumanová.

Ta chce proto tuto problematiku otevřít na nejbližším zasedání Sdružení pro rozvoj Šluknovska, jehož členy je všech osmnáct obcí Šluknovského výběžku.

„Chceme vytvořit tlak na zákonodárce, aby přijali potřebné změny zákonů. Víme, že je to běh na hodně dlouhou trať, ale nemůžeme jen sedět s rukama založenýma v klíně," říká odhodlaně Eva Džumanová.

S podporou kolegů starostů ze sdružení přitom může počítat.

„Myslím, že sdružení je přesně ta platforma, kde by se podobné problémy měly řešit. Toto jsou problémy regionu, ve kterém žije padesát tisíc obyvatel a velké části z nich se to dotklo. Paní starostka Džumanová 
v tomhle má mou plnou podporu," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Také podle jeho názoru je potřeba, aby obce měly k dispozici v podobných případech účinné nástroje.

„Správní řízení za několik měsíců nic neřeší. V takových chvílích je potřeba okamžité řešení, které by lidem od toho problému ulevilo. Pořadatelé mnohdy spoléhají na to, že není v našich silách takové akce ukončit. Nemůžeme je prostě vypnout," dodává Kolář.

Loni se přitom šluknovské radnici podařilo podobné akci na poslední chvíli zabránit. Její zaměstnanci totiž dohledali v Německu majitele louky, na které se měla akce konat, a podařilo se jej 
i zkontaktovat. A ten na radnici následně e-mailem poslal nesouhlas s konáním podobné akce. Že by se na jeho pozemku měla konat, vůbec neměl tušení.

Šluknovsko je pro pořádání podobných akcí, kterých se účastní velké množství cizinců, oblíbené. Je totiž v poměrně slušném dosahu německé dálniční sítě, nejbližší německá dálnice je asi 30 kilometrů daleko u Budyšína.

Zatím poslední technoparty se na Šluknovsku uskutečnila na přelomu července a srpna, kdy se ke Kunraticím u Šluknova sjelo několik tisíc fanoušků techna. Na hluk si stěžovali lidé nejen z nedalekého Šluknova, ale prakticky z celého výběžku. Dunění soundsystémů bylo slyšet i v desítky kilometrů vzdálených obcích.