Zatímco první pokus města najít architekta nedopadl dobře, v druhém kole byl zájem vyšší. Do výběrového řízení se přihlásilo osm architektů, kteří se chtěli podílet na budoucí podobě města.

„Rozhodování nebylo jednoduché. Vesměs všichni uchazeči o tuto pozici byli výborně připraveni a vybrat toho nejlepšího byl nelehký úkol. Věřím, že vítěz bude přínosem našeho města," řekla Marie Blažková, primátorka města.

Po vyslechnutí všech adeptů zúžila komise po diskusi výběr na dva hlavní kandidáty, mezi které zařadila ústeckého architekta Jana Hroudu a architekta Ondřeje Beneše, který působí v Praze.

„Jan Hrouda oslovil komisi skvělou prezentací, výbornými místními znalostmi a reálným pohledem na pozici městského architekta v systému veřejné správy. Ondřeje Beneše komise ocenila jako architekta s vysokou odbornou erudicí a jako výraznou osobnost s výbornými komunikačními schopnostmi, která dokáže formulovat vize a realizovat je v širších souvislostech," uvedla ve své závěrečné zprávě komise, která městského architekta doporučila. V komisi zasedli jak architekti, tak i zástupci města.

„Město tak má mnoho oddělených specifických částí. Ať už jsou to Děčín, Nové Město, Staré Město, Podmokly, Rozbělesy, Letná, tak i další na svých okrajích. Je třeba věnovat péči každé z nich, ale především jejich velice jemnému propojování. Ať už pěšky, nebo na kole," popisuje ve svém projektu Ondřej Beneš jednu z věcí, které se chce jako nový městský architekt věnovat.

Ondřej Beneš absolvoval Fakultu architektury ČVUT, kde pokračoval v doktorském studiu v oboru teorie architektury. V současné době na fakultě architektury působí v ateliéru Stempl – Beneš. Zároveň vede vlastní projekční praxi a pravidelně se účastní přednášek. Má za sebou také řadu odborných publikací.

Naopak v nedalekých Teplicích o zřízení funkce městského architekta neuvažují. Podle vedení tamní radnice je takový post v rámci úřadu města zcela nadbytečný.

„Navíc by to nikdo možná ani za ty tabulkové peníze nedělal," odmítá názor opozice primátor Teplic Jaroslav Kubera.

„Přitom je město před vypracováním územního plánu a také ho čekají významné investice do veřejných budov a prostranství," říká opoziční zastupitel Zdeněk Bergman, který s návrhem na architekta před časem přišel.