Na Děčínsku myslí většina lidí i na o zdraví svých čtyřnohých mazlíčků, i když to není zákonem dané. Je jen jedno očkování, které je povinné a to proti vzteklině. „Převážně se vzteklina řeší u psů, u koček to dané není. Nebo jsem o tom ještě neslyšel,“ řekl veterinář Jan Křeček z Děčína. Dodal, že v dnešní době existuje spousta vakcín, které u zvířat nemusí mít zrovna kladný výsledek. Vpich může vytvořit nádorové onemocnění, se kterým nikdo nepočítal.

Podle Křečka není neustálé přeočkování psů zrovna ideálním řešením, ba naopak. „Pes má v sobě protilátky, které zabraní, aby onemocněl. Pokud jich má dost není nutné očkovaní, jeho tělo se s tím vypořádá samo. V zahraničí to řeší testy, ze kterých veterinář zjistí zda má zvíře dostatek protilátek nebo bude nutné přeočkovaní,“ dodal Křeček.

Pět nemocí

Jednou za čas se v republice objeví epidemie psinky, ale na Děčínsku ji zažil málokdo. „Já jsem se s psinkou ještě nesetkal, ty se objevují spíše v zahraničí, ale nikdy nevíte, co bude,“ míní děčínský veterinář.

Podobného názoru jako Křeček je i rumburský veterinář Václav Žáček. Podle něj by majitelé měli své mazlíčky nechat očkovat ještě proti pěti dalším různým nemocím. „Pejsek by měl mít asi pět druhů základního očkování. Ty, ale zákonem dané nejsou. Těchto pět vakcín by mělo mazlíčka ubránit, před základními nemocemi,“ řekl Žáček.

Mezi těchto pět základních očkovaní patří i očkování proti psince, zánětu jater nebo infekčnímu kašli. „Většina majitelů je zodpovědných a tato očkovaní se svým miláčkem podstoupí. Majitelé, kteří mají doma pejska bych chtěl upozornit, aby nezapomínali na odčervování, které by se mělo dělat po půl roce. Pro psa je to velmi důležité,“ upozornil Žáček.

Kastrace

Dalším stále častěji vyhledávaným veterinárním zákrokem je kastrace. Ta má podle veterinářů výhody i nevýhody. „U každé rasy je to individuální, proto majitelům nikdy neradím co je lepší,“ řekl Křeček.

Výhodou u fen je až osmdesátiprocentní snížení rizika rakoviny mléčných žláz. „Může se vám stát, že se chystáte na dovolenou a pejska dáte do psího hotelu. Tam, ale hárající fenku nevezmou a vám nezbývá nic jiného než dovolenou odsunout na jiný termín. Kastrace je proto vhodným řešením pro ty, kteří nechtějí řešit problémy s hárající fenou a s případnými nechtěnými štěňaty,“ uvedl příklad veterinář.

V případě psa je jedinou výhodou to, že už nebude utíkat za hárajícími fenami.

„Máme doma fenku a protože je to náš první pes, nevěděl jsem co je pro psa nejlepší. Všechno jsem si zjistil a dospěl jsem k názoru, že ji dám vykastrovat. Štěňátka nechceme. Lessy už je půl roku vykastrovaná a máme klid, všechno dopadlo dobře,“ řekl Marek Kratký z Děčína. Dodal, že další výhodou, kterou si myslí, že díky vykastrování získal je venčení. Pokud jeho fenka měla své dny, nebylo zrovna příjemné, když se za ním táhlo několik psů, kteří zachytili její pach. „Bál jsem se Lessy pustit na volno, aby mi jí nějaký pes neobskočil,“ dodal Krátký.

Autor: Veronika Bošková