Počkáme na vedení města, které vzejde z voleb. Na tom se při jednání o převzetí Lužické nemocnice dohodly Rumburk a Krajská zdravotní. Další kolo jednání o osudu zadluženého špitálu se tak uskuteční za necelé dva měsíce.

Krajská zdravotní se zřejmě obává toho, že po volbách by mohla jednání začínat od znova. Lužická nemocnice je totiž jedním z hlavních témat předvolební kampaně v Rumburku.

„Pokud by se z velké části vyměnilo naše městské zastupitelstvo, není záruka, že by chtělo dál spolupracovat s Krajskou zdravotní. Tím by se zbytečně ztrácel čas, pokud bychom museli projednávat věci znovu,“ měl pochopení pro odklad dalších jednání starosta Rumburka Jaroslav Sykáček.

Rumburskou nemocnici stoprocentně vlastní město a o jejím osudu rozhodují právě zastupitelé. Novou městskou reprezentaci budou lidé volit první říjnový víkend. Dalších několik týdnů zabere domluvení koalice a volba starosty.

Ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Petr Dubravec.
Lékař má problém. Odmítl převzít pacienta a ještě vyhrožoval záchranářům

Jedním z hlavních bodů prvního kola jednání bylo hospodaření Lužické nemocnice, která má každoroční ztrátu v desítkách milionů korun. „Projednali jsme problematiku hloubkové prověrky. Zástupci Lužické nemocnice a polikliniky deklarovali připravenost prověrku podstoupit,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

To potvrzuje i starosta Jaroslav Sykáček. „Už máme připravenou sadu dat potřebných pro prověrku,“ zmínil Sykáček.

Po prvním kole jednání je jasné, že by v Rumburku měly zůstat nejméně dva obory z původních čtyř. „Dohodli jsme, že budeme jednat o zajištění zdravotní péče nejméně v oboru interny a chirurgie. V oblasti oboru dětské a dorostové lékařství a v gynekologicko- porodnické budeme jednat o přímé spolupráci,“ doplnil Jiří Novák z Krajské zdravotní.

Ilustrační foto.
Náměstek usedne za volant. Na Děčínsku jezdí autobusy kraje v nouzovém režimu

Přestože budou jednání o možném převodu špitálu pod krajské nemocnice pokračovat až za několik týdnů, v Lužické nemocnici probíhají změny už nyní. V průběhu letních prázdnin se totiž pustila do sestěhování některých oddělení.

Místo chirurgie v patře bude interna z Podhájí, chirurgie najde místo v bývalé porodnici. Ženské lékařství několika oborů se stěhuje z bývalé porodnice do původních prostor gynekologie. Celé stěhování a stavební úpravy vyjdou nemocnici na přibližně dva miliony korun. Ubudou také lůžka.

Vedení největšího zdravotnického zařízení na Šluknovsku vedly ke stěhování snahy o snížení obří ztráty a také lepší využití stávajícího personálu. I toho se totiž nemocnici kriticky nedostává. Rumburk nedávno dokonce požádal o personální pomoc ministerstvo obrany, to ale žádost odmítlo.

Do nemocnice město za poslední roky nalilo přibližně 200 milionů korun. A letos se zářez do městského rozpočtu ještě zvýší. Předpokládaná ztráta je 40 milionů, pravděpodobně ale ještě naroste.

Z billboardů ANO si politická konkurence tropí legraci.
Předvolební billboardy ANO se staly terčem vtipů politické konkurence