Dlouhých osm týdnů byly děčínské mateřské školy uzavřené. Poprvé do nich mohly děti v pondělí. V jiných městech si ale rodiče musí na otevření školek ještě počkat. To platí například pro Varnsdorf.

O otevření děčínských mateřinek rozhodli radní minulý týden po jednání s řediteli škol. „Díky skvělým manažerským zkušenostem vedení školek bude mít jejich otevření pozitivní přínos nejen pro rodiče a děti, ale také pro zaměstnavatele. Vážím si práce všech, zvláště když se neustále mění vládní nařízení, a je tedy nutné operativně reagovat,“ řekl děčínský radní pro školství Ondřej Smíšek, který věří, že se situaci podaří zvládnout.

Nakažte se v Praze, viry z Německa nám nevozte

První den po otevření ale příliš velký zájem o školky mezi děčínskými rodiči nebyl. „V každé z obou našich školek jsme v pondělí měli po pěti dětech,“ řekla ředitelka mateřinky v Březové ulici Alena Čuříková. Pod tuto školku spadá ještě zařízení v Rakovnické ulici. Celková kapacita těchto školek výrazně přesahuje sto dětí.

Podobná situace byla také ve školce na Máchově náměstí v Podmoklech, kam v pondělí přišlo šest dětí z celkových 78. „Myslím, že během dvou týdnů se to rozjede, až začnou rodiče postupně chodit do práce,“ podotkla zástupkyně ředitelky pro mateřskou školu Alena Pechová.

V Rumburku otevřou všechny školky pravděpodobně až na začátku června. Podle vedoucí odboru školství rumburské radnice Ivy Štefáčkové bude záležet především na zájmu rodičů.

„Nyní máme kromě školky pro zaměstnance IZS otevřenou polovinu školek, které se střídají po dvou týdnech,“ uvedla Štefáčková s tím, že ani nyní nejsou rumburské školky zcela zaplněné.

Oproti tomu ve Varnsdorfu si rodiče na otevření všech školek ve městě ještě počkají. „Znovuotevření mateřských škol bude hlavním tématem úterní schůzky vedení města se všemi řediteli. Předpokládá se však, že by se mohly otevřít v pondělí 11. května,“ předeslal mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

Jaký bude zájem o školky ve Varnsdorfu, je nyní těžké odhadovat. Po celou dobu mimořádných opatření byla otevřena školka na Pražské ulici, která byla určena pro rodiče pracující v rámci integrovaného záchranného systému nebo samoživitele, kteří nutně potřebují chodit do práce. Příliš velký zájem o tuto školku nebyl, chodilo do ní vždy nanejvýš pár dětí najednou.

Studna. Ilustrační foto.
Studny jsou po zimě prázdné, obce na Děčínsku musí dovážet vodu

Jednu ze dvou školek pak mají otevřenou v Krásné Lípě. „Měli jsme ji otevřenou po celou dobu. Pokud bude růst zájem rodičů o umístění dětí do školek, jsme připraveni otevřít i druhou z nich,“ poznamenal starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Městu přišlo uzavření jedné z mateřských škol vhod. Pustilo se totiž do opravy chodníku, která by provoz v této školce značně komplikovala.