Diskutované Rákosníčkovo hřiště v Děčíně sice nebude, může se ale objevit v jiném z měst na Děčínsku. O hřiště za 1,5 milionu od společnosti Lidl začala bojovat Česká Kamenice, Varnsdorf nebo Rumburk. Do soutěže se ale města zapojila už dříve, kdy o výsledku jednání mezi Lidlem a děčínskou radnicí neměla tušení.

Hlasování o Rákosníčkovo hřiště odstartovalo na začátku února. Varnsdorf a Rumburk soupeří s dalšími městy v republice v kategorii měst od 10 tisíc do 25 tisíc obyvatel, Česká Kamenice v kategorii do 10 tisíc obyvatel. Pokud by se některému z nich podařilo zvítězit, mohlo by se ale nakonec potýkat s potížemi jako Děčín. Ten totiž odmítl přistoupit na poměrně přísné smluvní podmínky společnosti Lidl.

„Pokud by to mělo být za podmínek, o kterých se mluvilo v Děčíně, tak to pro nás není příliš zajímavé. Pokud takto soukromý subjekt postupuje, není to úplně košer. Hřiště máme a stavíme si je z vlastních zdrojů,“ uvedl starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

SLOŽITÁ ÚDRŽBA

V podmínkách podle informací Deníku stojí například to, že hřiště po dobu 10 let musí spravovat společností určený dodavatel, což by mohlo být vzhledem k reklamním herním prvkům finančně nákladné. Pod pozemkem také nesmí vést inženýrské sítě a musí sem směřovat příjezdová cesta pro 30 tun těžkou techniku.

Toho se však starosta Rumburku Jaroslav Sykáček neobává. „Údržba každého hřiště něco stojí. Kdybychom to udělali za vlastní peníze, tak by nás to také něco stálo. Umím si to představit a myslím, že bych věděl o ploše, která by vyhovovala těm požadavkům. Ale o tom nakonec rozhodne širší tým lidí,“ řekl Sykáček. Město plánuje postupnou rekonstrukci hřišť, i proto by Rákosníčkovo hřiště, které by společnost Lidl postavila „zdarma“, uvítalo.

Podobný názor jako rumburský starosta má také starostka České Kamenice Hana Štejnarová. „Do hlasování o hřiště se zapojujeme každý rok. Záleží pak na těch podmínkách, ale vhodné místo pro veřejné hřiště máme. Stará hřiště dosloužila a nemohli jsme je nechat v provozu,“ prozradila Štejnarová.

Pro město, ve kterém má společnost Lidl hřiště postavit, mohou lidé hlasovat na www.lidl-rakosnickova-hriste.cz. Hlasování probíhá po celý únor.

Rákosníčkova hřiště se mohl vloni dočkat také Děčín, který v hlasování vyhrál. Město ovšem nenašlo vhodný pozemek, na kterém by bylo možné Rákosníčkovo hřiště postavit. Nutná úprava pozemku se navíc ukázala finančně nákladná a město by ji muselo platit ze svého. Hřiště tak nakonec společnost věnovala Opavě, která se umístila na druhém místě.

Rákosníčkovo hřištěNabízí velkou prolézačku, pískoviště, šikmou horolezeckou stěnu, lanovou překážku, kolotoč a několik houpaček. Náklady na zhotovení (1,5 milionu korun) platí společnost Lidl, města obvykle přispívají na úpravu terénu. O tom, kde konkrétně bude hřiště stát, rozhoduje veřejnost hlasováním na webu Lidlu.