Nastal podzim a podle lékařů začíná být opět aktuální očkování proti sezónní chřipce. Lidé na Děčínsku mají o obranu proti tomuto onemocnění rok od roku větší zájem.

„Samozřejmě, žádná vakcína není stoprocentní, ale ta na chřipku je celkem účinná. Pacienti nechtějí nic podcenit a očkovat se nechávají,“ uvedla zdravotní sestra Helena Biernatová z ordinace děčínské lékařky Daniely Herrmannové. S očkováním v ordinaci teprve začínají, vakcíny nakoupili totiž před necelým týdnem.

Lékaři totiž musí nově vakcíny proti chřipce pro rizikovou skupinu pacientů nakupovat z vlastních peněz, až po přeočkování mohou náklady žádat po pojišťovně zpět. „Bojím, zda mi pojišťovna peníze vrátí, nakoupila jsem dvacet vakcín, jedna přijde na dvě stě korun. Musela jsem je nakoupit z mých vlastních peněz,“ postěžovala i na nový systém praktická lékařka pro dospělé Markéta Cvachová z Velkého Šenova.

S očkováním rizikových pacientů začne prý co nejdříve. „Vakcínu mám teprve dva dny, musím pacienty kontaktovat,“ dodala lékařka.

A kdo do skupiny rizikových pacientů vlastně patří? „Jedná se o lidi starší pětašedesáti let, chronicky nemocné, diabetiky, kardiaky a lidi s onemocněním ledvin,“ vysvětlila vedoucí oddělení epidemiologie Lenka Šimůnková.

Vakcíny pro rizikovou skupinu pacientů nakoupila i praktická lékařka z Benešova nad Ploučnicí Petra Kmínková, ta se o investované peníze nebojí. „Jde mi především o zdraví pacientů, nakoupila jsem dvacet vakcín, pojišťovna mě ujistila, že své peníze dostanu zpět,“ uvedla lékařka. Dodala, že zájem o vakcínu je stejný jako v loňském roce, nejčastěji se do ordinace prý vrací ti, kteří už mají s očkováním své zkušenosti. „Ti co se nechávají očkovat každoročně, vědí, že vakcína je ku prospěchu,“ ukončila Kmínková.

Nejprve naočkuje rizikové skupiny lidí. „Zájemci, kterým by chřipka neměla způsobit vážné zdravotní komplikace, se mohou nechat očkovat i před nástupem epidemie,“ vysvětlila lékařka.

Na odhad nástupu chřipkové epidemie je podle epidemioložky Lenky Šimůnkové příliš brzy. „Zatím nevíme, kdy by se měl objevit vyšší nárůst chřipkových onemocnění. Podle zkušeností z minulých let ho ale můžeme očekávat pravděpodobně od listopadu,“ uvedla Šimůnková. Nejvíc nemocných očekávají hygienici až po Novém roce.