Výsledkem domovních prohlídek a zásahu kriminalistů na městském úřadě ve Varnsdorfu minulý týden jsou čtyři obvinění, zajištěná částka přes milion korun a tři návrhy na vazbu. Dva zkušební komisaři měli provádět po delší dobu zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění v rozporu s právními předpisy. Svoji pravomoc podle policie zneužili u 722 žadatelů o řidičák, hrozí jim až deset let vězení. Na případu s kriminalisty spolupracuje ministerstvo dopravy.

„Provádíme státní dozor jak nad prováděním výuky, tak nad výkonem činnosti zkušebních komisařů při provádění zkoušky a namátkovou kontrolu nad prováděním zkoušek v aplikaci eTesty,“ řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. V případě zkoušek nesou odpovědnost úřady obcí s rozšířenou působností a kontroly provádějí příslušné krajské úřady a ministerstvo vnitra.

Případ bude řešit děčínský okresní soud. Pokud rozhodne o tom, že konkrétní žadatelé získali odbornou způsobilost v rozporu se zákonem, může jim podle Jemelky příslušný obecní úřad řidičský průkaz odebrat. Řízení může být obnoveno během tří let od uplynutí soudního rozhodnutí. „A to v případě, že se objevily nové důkazy, a jestliže je na novém řízení veřejný zájem,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy.

Oba obvinění komisaři jsou postaveni mimo službu. Radnice nyní shání náhradu. Oslovila okolní obce s možností „vypůjčení“ zkušebních komisařů, doposud se nesetkala s úspěchem. „V současné chvíli se zároveň připravují podklady pro vyhlášení výběrového řízení, aby byla činnost zkušebních komisařů co nejdříve obnovena,“ nastínil situaci mluvčí města Tomáš Secký.

Přihlášky k závěrečným zkouškám se nyní zájemcům o řidičský průkaz vracejí. Lidé musí počkat.

„Jde o selhání jednotlivců, takovým situacím bohužel úplně předejít nejde,“ odpověděl Secký na otázku možných ochranných mechanismů, které by na radnici zabránily podobným případům.

Detektivové z děčínské hospodářské kriminálky si přišli pro dva zkušební komisaře, jednu ženu a provozovatele autoškoly v úterý 6. října ráno. Ještě během dne je všechny obvinili z několika trestných činů. „Poslední dva jmenovaní měli opakovaně poskytovat zkušebním komisařům finanční a jiné úplatky za to, že žadatelům o řidičská oprávnění odkontrolují a opraví testy v aplikaci ministerstva dopravy, tak aby testy byly plněny. Finanční hotovost měli předávat minimálně od začátku tohoto roku po dobu sedmi měsíců,“ upřesnila policejní mluvčí Jana Slámová. Městský úřad ve Varnsdorfu zkušebního komisaře dlouho sháněla. Jeden ze zadržených na úřadu pracoval přibližně rok, druhý o něco déle.

V pohraničí to ale není první takový případ, kdy si policie došlápla na zkušební komisaře. Například před dvěma lety policie obvinila tlumočníka a tři lidi, kteří umožňovali Němcům získat u nás řidičák. České řidičáky jsou přitom pro obyvatele sousední země cenné, zvláště pro ty, kteří o ten svůj přišli po nějakém vážném prohřešku. V Německu by totiž museli zvládnout náročný pohovor s psychologem a řadu testů, zač musí zaplatit nemalé peníze. A mnohdy i opakovaně.