Nezaměstnanost na Děčínsku zaznamenává další nepříznivý vývoj. K 31. červenci bylo na úřadu práce evidováno celkem 9852 lidí. Proti červnu přibylo dalších 1066 uchazečů o zaměstnání. K dispozici mají jen 165 volných míst. Na jedno takové připadá téměř šedesát zájemců. Děčínsko je z tohoto pohledu také nejhorším okresem v České republice V celkové statistice nezaměstnaných převládají ženy, ke stejnému datu jich je v registraci úřadu práce 5 095. Na žebříčku okresů s největší nezaměstnaností je Děčínsko s 13,73% páté. Za Mostem, Karvinou, Šumperkem a Bruntálem.

Špatná situace

„Nezaměstnanost neklesá, svědčí o tom více než tisícovka lidí, která se zaregistrovala na našem úřadu práce od června do července,“ řekl Vlastimil Fiala. Dodal, že se skončením prázdnin už zřejmě nedojde k tak dramatickému nárůstu, protože úřad má v evidenci zachycenou většinu absolventů škol. „Těch nových už bude zřejmě jen málo. Víceméně špatná situace se stabilizovala,“ mínil úředník. Podle něho nemá děčínský úřad práce již hlášené žádné hromadné propouštění ve firmách. Ve varnsdorfské společnosti KWL se sice nepropouští, ale zaměstnanci tu nepracují na obvyklý pracovní úvazek. „Máme už ale signály, že některé firmy naopak pracovníky nabírají. Příkladem za všechny je Lukram v Dolním Podluží, kde se vyrábějí součástky pro automobilový průmysl,“ uvedl Fiala.

Největší problémy s hledáním práce mají lidé ve Šluknovském výběžku, konkrétně na Varnsdorfsku a Rumbursku. Mnoho příležitostí nemají například v Jiříkově, Chřibské, Velkém Šenově nebo Šluknově. Největší šanci naopak mají lidé na Děčínsku.

Málo příležitostí

„U nás to není žádná sláva. Práci lidé hledají těžko. Firmy, které dříve platily k zajímavým, dnes propouštějí nebo omezují produkci na padesát procent,“ řekl starosta Jiříkova Michal Maják. Například Jiříkovské strojírny zaměstnávaly kolem padesáti pracovníků, dnes jich je tu jenom osmnáct. Kdysi vyhledávaná německá společnost EWM, která se zaměřuje na svářecí stroje, „jede“ v současné době také na padesát procent. „Právě proto se radnice snaží dát příležitost lidem alespoň v rámci svých možností. Na letošek jsme kupříkladu měli v plánu, že zaměstnáme šestnáct lidí na veřejně prospěšných pracích. Protože je situace jaká je, proškrtali jsme v našem rozpočtu některé položky a přibrali dalších čtrnáct. Padesát tři našlo pak uplatnění v rámci veřejné služby. Snažíme se, ale všem vyhovět nemůžeme. Jiříkov patří k těm městům, kde je nyní práce velice málo,“ konstatoval starosta.

Děčínsko je v celorepublikové statistice pátým okresem s největší nezaměstnaností.

Také ve Šluknově je o slušnou práci nouze. Velké firmy, které se jakžtakž držely ještě nedávno, nejsou na tom podle místostarosta Aleše Galla nejlépe. „Propouští Švýcaři z Plastonu, také tradiční zaměstnavatel Topos. Bekon a Bytex už ohlásil krach před dvěma lety. Prostě je to bída s nouzí,“ tvrdí zástupce města. Snad jediná společnost, která se ve Šluknově zatím drží je Platon. Zaměřuje se na střechy a klempířinu, takže práci tu lidé mají. Horší je to podle místostarosty s Cepolem. Také tady dostávají pracovníci výpověď.

Ve Vilémově jsou lidé zaměstnaní v tradiční textilce. Firma Stuhy a prýmky problém se snižováním vyřešila mírnějším způsobem. „Někteří odešli do předčasného důchodu a samozřejmě doma zůstali důchodci,“ vysvětlil starosta Hynek Raichert. Obec podle něho čím dál víc stárne, což je daň příhraniční oblasti. „Mladí a zejména vysokoškoláci odtud odcházejí za prací jinam. S tím nejsme schopní nic udělat,“ posteskl si Raichert.

V Chřibské je už od loňského jara zavřená sklárna, která patřila k tradičním zaměstnavatelům. „Tady není žádná šance, že by se sem vrátil život,“ řekl místostarosta Jan Machač a pokračoval. „ Doslechli jsme se, že je továrna nabízená k prodeji. Její sláva je bohužel ta tam. Objekt je dost vybrakovaný,“ informoval Machač. V obci je jenom jedna společnost, jež nabízí lidem zaměstnání, a to níťárna Amann, která zatím své pracovníky nepropouští. „Ale zkracuje třeba pracovní dobu o jeden den,“ uvedl místostarosta.

Růst počtů lidí bez práce se zrychlil v celé republice. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí přibylo v červenci nezaměstnaných o více než dvacet jedna tisíc. Míra nezaměstnanosti tak vzrostla na 8,4 procenta. Celkem je tedy v Česku bez práce bezmála půl milionu lidí.

Naďa Kocábková