Špatnou zprávou je, že je stále zoufalý nedostatek volných pracovních míst.

Najít práci na Děčínsku je dlouhodobě opravdu fuška. Práci tu nemá 10 702 lidí. Volných míst je navíc málo – na jedno z nich tak připadá v okrese 54,3 lidí bez práce.

„Evidenci na úřadě práce v březnu ukončilo celkem 952 uchazečů, z toho 365 žen. V průběhu března 2011 nastoupilo do nového zaměstnání 496 osob, z toho 104 lidí bylo umístěno do nového zaměstnání úřadem práce,“ uvedla k situaci na Děčínsku mluvčí úřadu práce Eva Maříková s tím, že v okrese Děčín bylo ke konci března pouhých 197 volných pracovních míst.

Děčínsko patří s březnovou mírou nezaměstnanosti 15,5 procenta v celorepublikovém srovnání všech okresů již na čtvrté místo. Ještě o jednu pomyslnou příčku výš je Most s 16,4 procenty. Větší podíl lidí bez práce je už jen v odlehlých severomoravských okresech Jeseník a Bruntál.

V únoru byla ale situace na severu Čech ještě horší, práci nemělo 15,8 procent obyvatel.

Infografika.

„Jsem bez práce už přes rok, o nic nemůžu zakopnout,“ říká třeba Jana K. z Rumburku. „Když se něco naskytne, je to navíc za tak malé peníze, že se ani nevyplatí chodit do práce,“ dodává.

Okres Děčín také „kazí“ průměrná čísla celému Ústeckému kraji, kde míra nezaměstnanosti činila v březnu 13,5 procenta.

Oproti únoru došlo k poklesu o 0,4 procenta. Ve srovnání s ostatními regiony je na tom náš kraj i přes příznivý trend stále dost bídně – připadá mu totiž nelichotivé první místo v celém Česku v počtu lidí bez práce. Práci tu nemá 58 672 tisíc lidí; oproti únoru došlo k poklesu asi o dva tisíce lidí.

Před rokem ale byla situace ještě mnohem horší, v březnu nemělo v Ústeckém kraji práci 61 123 lidí.

Autor: LUDĚK STÍNIL, ČTK