Své jméno ve volbách nespojují s žádnou stranou či sdružením, kandidují sami za sebe. V Merbolticích se tak do voleb postaví 23 jednotlivých kandidátů, kteří se budou ucházet o sedm míst v obecním zastupitelstvu.

V Merbolticích se snaha jedinců o vstup do zastupitelstva stala tradicí. Letos se totiž opakuje situace z předchozích voleb. Například přes osmi lety kandidovalo patnáct nezávislých kandidátů, před čtyřmi lety to bylo deset, ze kterých se jich do zastupitelstva dostalo sedm.

Poslední hromadná kandidátka šla do komunálních voleb v Merbolticích v roce 1990. Tehdy se o hlasy voličů ucházelo Občanské fórum a Sdružení nezávislých kandidátů. „Ke sdružování se pod hlavičkou velkých stran tu nejsou ambice. K založení sdružení nezávislých kandidátů zde asi nejsou ti správní hybatelé,“ řekl architekt Tomáš Efler. Ten je zároveň také jedním z 23 kandidátů do merboltického zastupitelstva.

Zmíněná obec je v tomto ohledu zcela unikátní. Osamělí kandidáti mají totiž cestu do zastupitelstva těžší, obzvlášť pokud se postaví v boji o hlasy voličů sdružením nezávislých kandidátů nebo stranám. Pokud volič zakřížkuje celou stranu, dostane tolik hlasů, kolik má lidí na kandidátce. To se stalo před čtyřmi lety například v Doubici, Stanislav Faix ale proti zbylým dvěma sdružením neuspěl a do zastupitelstva se nedostal.

Podle současného starosty Merboltic Lukáše Tomeška není takto složené zastupitelstvo nejmenší problém. „Na malou vesnici politikaření nepatří, takže v tom problém nevidím. Dokonce si myslím, že by takové kandidatury měly být na malých vesnicích standardem,“ uvedl Tomeška.

Pro samostatné kandidáty platí stejné pravidlo jako pro sdružení nezávislých kandidátů. I oni musí sehnat podpisy pod kandidátní petici, kterou musí podepsat alespoň sedm procent voličů z dané obce. „U nás se to řeší většinou po příbuzných nebo kamarádech. Já jsem třeba podepsal petici i některým protikandidátům,“ popsal sběr podpisů Efler.

Přestože by se mohlo zdát, že podobná roztříštěnost vesnici uškodí a zabrzdí ji v rozvoji, v Merbolticích tomu tak není. V posledních letech například obnovili historickou zvonici, která je posledním pozůstatkem kostela svaté Kateřiny Alexandrijského odstřeleného v roce 1975.

„Přestože tu nejsou politická uskupení, spolkový život v Merbolticích žije. Družíme se v rámci Sousedského spolku, ve kterém je odhadem tak polovina všech kandidátů do obecního zastupitelstva,“ přiblížil Tomáš Efler život v obci, ve které nežije ani 200 obyvatel.