Děčínským zastupitelem Janem Šmídem, který byl zvolen za Piráty, by se měl zabývat bezpečnostní výbor Sněmovny. Požadují to poslanci za ANO. Šmíd totiž pracuje v Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) a má zároveň pomáhat Pirátům na centrální úrovni s legislativou.

Jan ŠmídO svolání mimořádného jednání bezpečnostního výboru požádali podle Deníku N poslanci zvolení za ANO ve středu dopoledne. Práci v zastupitelstvu policistům žádný zákone nezakazuje, nesmějí však vykonávat činnost ve prospěch žádné politické strany. A právě to se podle názoru poslanců za nejsilnější sněmovní stranu v případě Jana Šmída děje.

„Je nepřípustné, aby byl policejní důstojník zastupitelem za Piráty a na zastupitelstvu otvíral živé kauzy,“ řekl lounský poslanec za ANO a člen bezpečnostního výboru Pavel Růžička. Podle jeho slov by se jednání měl zúčastnit ministr vnitra Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar a šéf NCOZ Jiří Mazánek. „Zvažuje se i pozvání ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, protože pan primátor Děčína podal podnět i na GIBS,“ dodal Růžička.

Jan Šmíd ve středu odpoledne zveřejnil na sociálních sítích krátké prohlášení, podle kterého se vzdává postu zastupitele. Je to první změna v děčínském zastupitelstvu od podzimních komunálních voleb. Prvním náhradníkem na kandidátce Pirátů je Martin Strnad, který se věnuje IT na děčínském magistrátu.

Policista v politice

Zda se bude touto věcí vzhledem ke Šmídově rezignaci bezpečnostní výbor zabývat, není jasné. V žádosti o svolání mimořádného jednání poslanci požadují definovat, kdy může policista vstoupit do politiky a kdy je to už za hranou zákona, protože hrozí například úniky informací ze spisů a jejich případné zneužití v politice.

Šmíd, který patří mezi největší kritiky děčínské radnice vedené ANO, se ve středu k věci vyjádřit nechtěl. Odkázal pouze na svůj dřívější příspěvek na pirátském fóru. „Nevzdám se svých životních principů a postojů jen proto, abych se pokřivil sám před sebou. Demokracie a svoboda, to jsou ty principy. A neexistuje pro mě taková či maková demokracie, je jen jedna, a stejně tak je to se svobodou,“ napsal loni dnes už bývalý děčínský zastupitel.

Šmíd měl jako nestraník podle informací Deníku radit Pirátům se zákonem o služebním poměru. Podle člena bezpečnostního výboru Sněmovny, děčínského poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) by práce Šmída problematická být neměla. „Pokud jen radí s návrhy zákonů a nečerpá ze živých spisů, to je podle mě jiná věc než práce ve prospěch nějaké strany. Já jsem teď u armádního praporu v Hranicích a také se ptám vojáků na věci související s obranou,“ zmínil ve středu Foldyna.

O možném problému se zákonem informoval deník Právo. Pro Šmídova šéfa Jiřího Mazánka to bylo překvapením. „Podle mého názoru toto v pořádku není. V současné době se touto věcí zabýváme,“ řekl deníku ředitel NCOZ.