První převaha nové koalice se ukázala již při stanovování počtu členů finančního a kontrolního výboru. Trojice opozičních stran navrhla, aby oba výbory měly po devíti členech. Tedy tolik, aby se dostalo na každou ze stran. To ale neprošlo, výbory budou mít jen sedm členů. Stejně tak neprošel opoziční návrh na tajnou volbu primátora a jeho náměstků.

Ve veřejné volbě se o několik minut později stal Jaroslav Hrouda (ANO). Kromě hlasů koalice, tedy ANO, Našeho Děčín a ČSSD získal také dva hlasy od KSČM. Dohromady pro něj zvedlo ruku šestnáct zastupitelů.

„Bylo mi ctí být ve vedení města Děčín a zastupovat vůli občanů,“ rozloučila se končící primátorka Marie Blažková poté, co předala Hroudovi primátorský řetěz. Vyprovázel ji potlesk nejen nově zvolených zastupitelů, ale také zaplněný velký sál Střelnice.

„I vy zastupitelé, kteří jste s paní primátorkou Blažkovou strávili poslední čtyři roky, můžete potvrdit, že město bylo ve vynikajících rukou,“ ocenil svou předchůdkyni nově zvolený primátor Jaroslav Hrouda.

Děčín má také nové náměstky. Proti některým ale rázně vystoupili opoziční zastupitelé. „Považuji za absurdní kandidaturu pana Rašky, vzhledem k jeho minulosti. Vzpomeňme si, jakým způsobem pan Raška prosazoval u výběrových řízení losovačky nebo nákup bývalého hotelu v Křešicích,“ vymezil se proti kandidatuře Vladislava Rašky pirátský zastupitel Petr Zdobinský.

Koalici podpořili i komunisté

Opozici ani výhrady nebyly nic platné. Koalici stejně jako v případě hlasování o novém primátorovi podpořili komunisté. Hroudovými náměstky se tak stal i Vladislav Raška (Náš Děčín), Jiří Anděl (ANO) a Václav Němeček (ČSSD), který byl zvolen jako neuvolněný náměstek a podpořili jej také Piráti. Volbě pro Děčín se ale v tomto případě nelíbila možnost, že by měl nadále pracovat jako řadový strážník. V extrémním případě by totiž mohl podle zákona stanout v čele městské policie.

Uvolněným radním, který bude mít kromě jiného na starosti školství, se stal Ondřej Smíšek (Náš Děčín). Zbývajícími radními se stali Martin Liesel, Martin Weis, Petr Látal (všichni ANO) a Jakub Houška (Náš Děčín).

Otěže pevně v rukou bude držet vládnoucí koalice také ve finančním a kontrolním výboru. V obou dvou totiž bude mít společně s komunity, kteří koaliční trojku podporují, nadpoloviční většinu. A to přesto, že v kontrolním výboru bývá zvykem přenechat většinu opozici.

Především o místa v kontrolním výboru se strhl velký boj. Do čela finančního výboru byl zvolen Pavel Herites z ANO, kontrolní výbor pak Václav Šenkýř. Volba pro Děčín, která získala ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů, nezískala místo ani v jednom z výborů. Naprázdno vyšli také občanští demokraté.

Nová vedení si zvolili také v dalších městech na Děčínsku a Šluknovsku. Ve Varnsdorfu ve funkci starosty potvrdili i na další čtyři roky Stanislava Horáčka (ANO), v Rumburku Jaroslava Sykáčka (ČSSD) vystřídal Lumír Kus (ANO). Českou Kamenici povede Jan Papajanovský (Koalice pro Kamenici. V Krásné Lípě svůj post starosty obhájil Jan Kolář (Sdružení 2018), stejně jako Rober Holec (Město mého života) v Dolní Poustevně nebo Michal Maják (Nezávislí kandidáti města Jiříkova) v Jiříkově.