Nedostatek techniků a zdravotníků trápí Děčínsko. Naopak gymnazisté a ekonomové těžko nacházejí uplatnění. To vyplývá z analýzy Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje.

„Chceme pomoci rodičům a pedagogům dětí, které příští rok budou volit, na kterou střední školu nebo učiliště půjdou. Žáků ubývá, školy se budou slučovat, ale ne vždy se ohlížejí na to, jestli jejich absolventi najdou práci,“ řekl Josef Zoser, člen předsednictva Okresní hospodářské rady okresu Děčín. Analýza kraje a z ní vycházející model pro odhadování vzdělanostních potřeb, říká v podstatě to, co je mezi odborníky známé.

Chybí odborníci

„Největší problémy sehnat zaměstnance mají zaměstnavatelé hledající odborné, kvalifikované pracovníky, a to prakticky v jakékoli profesi a je jedno, zda shánějí vysokoškoláka nebo středoškoláka. Nejhorší situace panuje v technických profesích, ale také ve zdravotnictví,“ uvedla Lucie Kuželová z Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu.

Naopak, podle analýzy, kromě pracovníků pouze se základním vzděláním nebo bez vzdělání, shánějí hůře práci také středoškoláci s ekonomickým zaměřením nebo gymnazisté. Lucie Kuželová dodala, že poptávka po nich se v nejbližších letech patrně nezvýší, proto lze doporučit žákům vyšších ročníků základních škol, aby volili budoucí profesi spíše v oborech na trhu práce v kraji dlouhodobě nedostatkových.

„V tom by měly být naše stránky pro obyvatele Děčínska prospěšné. Jsou na nich informace, které jsou jinak pro laiky těžko dostupné. Komunikujeme totiž s většinou firem v regionu a víme, jaké jsou jejich potřeby, a koho poptávají. Byly bychom rádi, kdyby si zájemci na stránkách našli, co hledají,“ podotkl Josef Zoser. Web spolupracuje i s děčínským Úřadem práce, a lze na něm například najít porovnání platů v jednotlivých profesích v Ústeckém kraji.

Rozvoj bude respektovat potřeby trhu práce

Krajský úřad dlouhodobě upozorňuje na to, že další rozvoj středního školství v Ústeckém kraji by měl více respektovat potřeby trhu práce. Na Děčínsku se konkrétně uvažuje o slučování některých škol, protože nemají dostatečně naplněné kapacity. V této situaci je pro jejich budoucí žáky nezbytně nutné vědět, zda studium, které jim školy nabízejí, jim zaručí perspektivu zaměstnání a nebude sloužit jen k zaplnění tříd.

„Aby získaly dostatek dětí, tak se školy předhánějí v líbivosti nabídek. Současná praxe je ale bohužel taková, že potom valná část mladých lidí studuje obory, které nikdo nepotřebuje,“ upozornil Rudolf Jakubec, zástupce ředitele Střední odborné školy Děčín v Křešicích. Internetové stránky hospodářské rady se ovšem nezaměřují jenom na tuto problematiku.

„Prezentujeme věci, které souvisí s naším regionem. Chceme přinášet i pozitivní zprávy a informace, těch negativních je dost. Třeba o rozvojových plánech v jednotlivých lokalitách Děčínska,“ uzavřel Josef Zoser. Stránky zájemci naleznou na adrese www.hsrd.cz.