Jsou mu tři roky, váží 300 kilogramů. Své kořeny má na východě Ruska na Kamčatce, ale narodil se a vyrostl v Brně. Okolo Velikonoc by se pak měl přestěhovat do Děčína. „Přestože už je velký, má pořád chování medvíděte. Hrozně moc se na něj těšíme, moc děkujeme brněnským kolegům,“ řekla ředitelka děčínské zoologické zahrady Kateřina Majerová.

Pokud vše půjde dobře, mohli by poprvé nového děčínského medvěda vidět návštěvníci zoologické zahrady, která letos slaví 70 let, už v průběhu dubna. Záleží i na tom, jak se rychle aklimatizuje v novém prostředí. Je potřeba počítat také s tím, že se medvěda, o jehož cestu se postará zoolog ze Dvora Králové mající bohaté zkušenosti s přepravou velkých zvířat, v brněnské zoo na první pokus nepodaří uspat. Oficiální slavnostní představení pak zahrada plánuje na květen.

„Potřebujeme, aby se trochu spřátelil s chovatelkami. Aby k sobě získali nějaký vztah. Musíme mu prostě dát trochu času,“ přiblížila Majerová, co Bruna po příjezdu čeká. Počítá se také s tím, že budou pokračovat u návštěvníků velmi oblíbená komentovaná krmení.

„Je velmi kontaktní. Samozřejmě ne ve smyslu, že by jej návštěvníci mohli drbat za uchem. Ale odmalička se účastnil komentovaného krmení a velmi rád se předvádí,“ uvedla Majerová, která se s mladým medvědem osobně setkala v jeho rodišti v Brně.

Důvodem Brunova přesunu je věk. „Bruno pohlavně dospěl, a proto už nemůže sdílet výběh se svými rodiči,“ vysvětlil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Huňáč bude prozatím ve výběhu sám. Děčínská zoo původně chtěla získat na základě doporučení koordinátora chovu medvědů kamčatských i Brunovu matku, tu si ale v Brně chtěli ponechat. Děčínská zahrada ale své snahy o získání druhého medvěda nevzdává a hledá v celé Evropě. Ideální by podle ředitelky Majerové bylo získat druhého mladého medvěda.

Ještě před příjezdem šelmy bylo nutné upravit výběh. Byl totiž postaven před více než 20 lety pro už dospělé medvědy, kteří nejsou tak pohybliví jako medvíďata. Nový je tak elektrický ohradník nebo mechanické zábrany. Zahrada nechala také ve spolupráci s Lesním úřadem navézt do medvědince nové klády, které zvíře může využít pro hraní.

O nových medvědech pro děčínskou zoo se začalo mluvit přibližně před pěti lety. Už tehdy byli medvědi grizzly Helga a Sigfried velmi staří a zoo nechtěla nechat medvědí výběh dlouhodobě prázdný. Původní plán na získání dalších grizzly nevyšel, proto se zoo nakonec rozhodla pro kamčatské medvědy. Ty jsou pro běžné návštěvníky od grizzly téměř nerozeznatelní.

Helga a Sigfried žili v Děčíně od roku 1983, kdy přišli jako mláďata ze zoo v Lipsku. Jako první zemřel loni na jaře ve věku 35 let Sigfried, na podzim pak ve věku 36 let uhynula i Helga.