Renesanční člověk, který není v děčínské kulturní oblasti rozhodně neznámým. Martin Pošta, nový ředitel kina Sněžník.

Chystáte v kině nějaké změny?
V tuto chvíli nehodlám nic rušit, ale naopak rozšiřovat program. Při nástupu do funkce jsem si stanovil krédo „Víc než kino“. To vyjadřuje, že kino je naší hlavní činností, ale chci nabídnout při využití všech prostor i další žánrově bohatý program pro široké spektrum generací. Nadále budu podporovat děčínskou kulturu např. v současnosti fungující zvýhodněnou nabídkou prostor pro prezentaci děčínských kapel.

Budete se snažit propojit fungování klubu a kina, nebo jde o dvě oddělené části?
Vnímám klub i kino hlavně jako prostor k využití. Můžete v klubu pořádat kino, jako se tomu děje např. při kinokavárně, stejně tak ve velkém promítacím sále koncert. Dokonce se kino při přímých přenosech oper a baletu proměňuje tak trochu v divadlo. Chci plně využít i výstavní prostory, které kino nabízí.

Jak vidíte budoucnost klubu?
Naším cílem není jen masově známá tvorba, ale i ta alternativní.

Plánujete nějaký filmový festival?
Výběr filmů a určení času projekce se u distributorů musí nahlásit dva měsíce dopředu. Tedy v době mého nástupu nemohu dramaturgicky ovlivnit březnový program, dubnový pak jen z části. Rád bych ale nabídnul školám jednu projekci s diskuzí o tvorbě amatérského filmu. Nějaký nový, mimořádný festival do konce sezóny nechystám.

Dokončujete studium práv, svému oboru se ale zjevně věnovat nechcete, proč?
I v této funkci se s právem neustále setkávám, ať už s pracovním, obchodním, občanským, autorským a dalšími. Mimo práva studuji i kurz praktické divadelní režie. V minulých letech jsem se podílel na přípravě zemské soutěžní přehlídky amatérského filmu a ještě před tím jsem založil na gymnáziu amatérské filmové studio ŠTOS, které získalo řadu ocenění.