Kříž nastupuje do ředitelského křesla čtyři měsíce poté, co v Českém Švýcarsku začal hořet historicky největší požár, který zasáhl na obou stranách hranice více než 1 200 hektarů lesa. „Pro mne je primárním úkolem, kterému se chci věnovat hned po nástupu do funkce, stabilizace vztahů s obcemi a dalšími partnery v regionu. A také stabilizace pracoviště správy národního parku, které bude po intenzivním stresu spojeném s požárem potřebovat podporu,“ řekl Kříž na své první tiskové konferenci po jmenování ředitelem. Už na začátku prosince by se mělo uskutečnit i za přítomnosti ministra Jurečky setkání se starosty.

Kříž podle svých slov očekává intenzivní debatu s obcemi a dalšími členy rady národního parku s ohledem na jejich poznatky a zkušenosti s požárem. „Následně by tyto argumenty a fakta měly být zohledněné v zásadách péče o Národní park České Švýcarsko, což je nejdůležitější koncepční dokument, který je potřeba dořešit,“ přiblížil další úkol nový ředitel. Tento dokument ještě není hotový.

Do zásad péče by se podle něj měla promítnout studie, kterou zadalo ministerstvo životního prostředí. A také výstupy ze strany hasičského záchranného sboru, ty ale prozatím nejsou k dispozici. Počítá také s protipožárními opatřeními, i ta budou vycházet z odborných posudků. „Samozřejmě už začala bezpečnostní těžba v okolí obcí, ta by měla být v nejbližší době dokončena. Následně by mělo dojít na zalesnění dřevinami vhodnými pro národní park, které mají zároveň protipožární rezistenci,“ vysvětlil Petr Kříž.

Hlavní slovo budou mít geologové

Ve středu 23. listopadu Petra Kříže do funkce jmenoval ministr životního prostředí Marian Jurečka.Zdroj: Se svolením Ministerstva životního prostředíOpomíjet nechce ani turistický ruch, který v okolí Hřenska kvůli požáru utrpěl velkou ránu. Doposud se nepodařilo zpřístupnit například Gabrielinu stezku k Pravčické bráně, ta je tak nyní přístupná jen od Tří pramenů. Mimo provoz jsou i oblíbené lodičky v soutěskách řeky Kamenice. „Rád bych počkal na odborné výstupy České geologické služby, která řeší stav území z hlediska bezpečnosti. Kombinace péče o národní park a bezpečnosti návštěvníků je prvořadá a musí se promítnout do zásad péče,“ doplnil historicky třetí ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, který chce navázat na kvalitní spolupráci s kolegy ze saské strany parku.

Výběrové řízení bylo ve chvíli nástupu Mariana Jurečky na ministerstvo životního prostředí už v běhu, proto dal při výběru ředitele na doporučení výběrové komise. Ta mu doporučila právě ředitele Správy CHKO České středohoří Petra Kříže, který v minulosti působil i jako ředitel Správy CHKO Labské pískovce. Ta je dnes začleněna pod správu národního parku. „Minulý týden jsem se setkal s panem Křížem, abych měl možnost poznat detailně jeho představy o vykonávání té pozice a dalším rozvoji národního parku. Po schůzce jsem se rozhodl, že jej mohu s klidným svědomím jmenovat,“ řekl po předání jmenovacího dekretu Jurečka.

Národní park České Švýcarsko. Ilustrační foto.
Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko bude Petr Kříž

Podle jeho názoru bude nyní zásadní se vypořádat s dopady požáru, přičemž by měla správa národního parku využít zkušenosti ze zahraničí nebo doporučení odborníků. „Je důležité připravit národní parky na další možné extrémy počasí a období sucha. Hlavní roli v tom sehrají právě správy národních parků, jejich připravenost, schopnost rychle a účinně komunikovat a řešit krizové situace. Tady vidím hlavní úkol pro nového ředitele Petra Kříže. Spoléhám na jeho odborné, manažerské schopnosti zejména při komunikaci s obcemi,“ doplnil ministr životního prostředí.

Bývalého ředitele správy národního parku Pavla Bendu odvolala bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která Bendovi vytýkala údajné nezvládnutí krizové situace během obřího požáru v Českém Švýcarsku. Vyslyšela také stesky některých starostů, kteří si stěžovali na nedostatek komunikace se správou národního parku. Jiní starostové si naopak komunikaci s bývalým vedením národního parku pochvalovali.