Snad nejslavnější podvodník v novodobé české historii vstupuje do politiky. Již podruhé – a tentokrát je to prý doopravdy. Lukáš Kohout, který před lety získal proslulost jako dovedný lhář, který se vydával za asistenta předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana i dalších poslanců a z toho titulu bez skrupulí objednával pro sebe a pro kamarády letenky do celého světa, aniž se zatěžoval jejich placením, se nyní stal skutečným politikem. Stojí v čele minipartaje, která nese název Strana správného směru. „Je to nově vnikající subjekt, který se bude ucházet o přízeň voličů v parlamentních volbách,“ vysvětlil Kohout s tím, že zatím bude strana kandidovat jen v Ústeckém kraji.

Muž velkých cílů je v podmínce

Cílem Směru je podle Koutových slov vnést na kolbiště obsazené současnými parlamentními stranami „čistotu, pořádek a novou naději pro občany“. Volební program počítá například se zrušením nesmyslných regulací omezujících podnikání, s přímou podporou lidí postižených důsledky hospodářské krize namísto podpory prodělečných podniků, nabízí přímou volbu nejen prezidenta, ale i hejtmanů a starostů; v případě získání politického vlivu také strana slibuje zavést protikorupční opatření či konkrétní kroky směřující k posílení bezpečnosti a omezení kriminality. „V oblasti trestního práva prosazujeme zavedení systému „třikrát a dost“, který se v jiných zemích ukázal jako účinný,“ hlásá například volební program. Jistou vadou na kráse je nicméně fakt, že tohle vše hlásá člověk, který je sám v podmínce. Za létání po světě na cizí útraty totiž Městský soud v Praze dne 7. 4. 2006 vyměřil Kohoutovi 28měsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let. Trest tedy stále ještě nevypršel…

Do začátku chtějí procento hlasů

Lidé stojící za vznikem partaje, v jejímž vedení na postu jednoho místopředsedů figuruje také Jan Szenteczky, proslavený účinkováním v reality show VyVolení, ovšem vidí své šance reálně: s překročením pětiprocentní hranice potřebné pro získání poslaneckého mandátu nepočítají. Vyplývá to z SMS zprávy, kterou Kohout nedopatřením poslal zpravodaji Deníku: „Čauves, Honzo, máme sponzora na kampaň. Jedno procento je reálné, jinak dávám hlavu na špalek.“ Zřejmě byla určena právě „Hansovi“ z televizní vily, jenž je čtyřkou na sněmovní kandidátce Směru. Kohouta si ale v minulosti liboval v žertech, recesi a mystifikaci (například se před pěti lety vydával za mluvčího 11. ročníku technoparty CzechTek) – v jeho případě je tedy nejisté, zda mu esemeska na nesprávné číslo jen omylem „utekla“, nebo bylo její odeslání zcela záměrné a ryze účelové…

Mediální prohlášení nezanedbávají

Webové stránky, které strana provozuje na adrese www.stranasmer.webnode.cz, ovšem nic z Kohoutovy minulosti nepřipomínají. Snaží se tvářit naprosto seriózně. A sám předseda strany, jež se před třemi roky ve své knize Falešný asistent na křídlech parlamentu téměř holedbal tím, že je absolventem zvláštní školy (zdůrazňoval to v souvislosti s tím, že se mu podařilo oklamat i zkušené politiky a dlouhodobě se skutečně pohybovat v jejich blízkosti) na stranickém webu vystupuje jako expert na kdeco: vyjadřuje se situaci ve veřejnoprávních médiích, komentuje možné zavedení víz pro cesty do Kanady, vyzývá větší strany, aby z peněz určených na volební kampaň podpořili lidi postižení povodněmi i odmítá nátlakové akce jako prostředek k prosazení oprávněných požadavků zemědělců.