Obavy o zdraví své nenarozené dcery má jednatřicetiletá Michaela Flíglová z Jílového. „V děčínské nemocnici je prý nějaká infekce, na šestinedělí jsou dokonce zakázané návštěvy. Bojím se nákazy,“ řekla nastávající maminka.

Její obavy jsou však podle mluvčího Krajské zdravotní, pod kterou spadá i děčínská nemocnice, Jiřího Vondry liché. „Je sice pravda, že na novorozeneckém oddělení děčínské nemocnice vyskytla bulózní dermatitida, tedy infekční zánět kůže, ale nákazu se lékařům podařilo podchytit v samotném začátku,“ uvedl Vondra. Celkem se nakazilo pět dětí. Tři jsou hospitalizované na kojeneckém oddělení a léčené antibiotiky. „Všechny nakažené děti jsou v dobrém stavu. Dvě se zhojeným výsevem na kůži už lékaři propustili do domácí péče,“ doplnil Vondra.

To, že nákaza není nijak nebezpečná, dokládá i fakt, že rodičky neposílají do jiných porodnic, ale rodí v Děčíně. „Všechny novorozence ošetřují lékaři pouze za použití ochranných pomůcek, riziko nákazy je tedy minimální, řekl bych, že nulové,“ vysvětlil Vondra.

Personál nemocnice ihned po zjištění nákazy začal záležitost řešit v režimu mimořádných událostí a kontaktoval Krajskou hygienickou stanici. „Zakázali jsme návštěvy, ale ne kvůli riziku přenosu, ale hlavně pro to, aby měl personál nemocnice prostor pro důkladnou dezinfekci. Ta se týká všeho co v nemocnici je, od podlah až po poslední propisku,“ vysvětlila děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková. Dodala, že nově narozená miminka nesmí přijít do kontaktu s nakaženými dětmi. „Všechen personál musí nosit ochranné roušky a rukavice,“ podotkla Šimůnková. Maximální inkubační doba nemoci je pět dnů. Hygienici jdou na kontrolu děčínské nemocnice v úterý, pokud se do té doby nikdo další nenakazí, tak návštěvy opět povolí.

„Nerada bych rodila v jiné porodnici, mám s tou děčínskou ty nejlepší zkušenosti, rodila jsem tam první dceru. Ale když to nepůjde jinak, tak odjedu rodit do Ústí nad Labem,“ posteskla si Flíglová.

Bulózní dermatitida je horečnatý zánět kůže. Nositelem nákazy mohl být pacient, návštěva nebo pracovník nemocnice. Onemocnění se u všech nakažených dětí projevilo čtvrtý až pátý den po porodu. „Onemocnění se projevuje puchýřky na kůži. Je lehce přenositelné pouhým dotek. Po vyléčení nezanechává žádné trvalé následky. Nový případ onemocnění od doby výskytu předně kolika dny, nebyl zaznamenán,“ ukončil Vondra.