Letos se v Mikulášovicích v sobotu 19. října uskuteční již jubilejní 15. ročník Free Tibet. Proto jsme se vám rozhodli tento dnes již kultovní festival blíže představit.

„V Mikulášovicích v roce 2002 opět začal fungovat místní kulturák, proto jsme festival vrátili na jeho původní místo," vysvětlil za pořadatele Hugo Eminger. Předchozí dva ročníky se totiž musely konat v Rumburku.

„Najednou nás napadlo využít téměř všechny prostory zdejšího stánku kultury, proto vznikly další scény," upřesnil Eminger.

Na velkém sále vystoupily kapely Totální nasazení, Toxic People, Sputnik, Neřesti, Glory Days, Kohout plaší smrt a Cementáři nezklamali. „Za kapelou Sputnik tehdy přiletěla jedna fanynka až z Ameriky," prozradil jednu z perliček festivalu Eminger.

V disco baru vznikla druhá scéna, kde vystoupili ústečtí a rumburští dýdžejové. Ale hlavně v místní vinárně pořadatelé zřídili Tibet info, kde návštěvníci našli informace o Tibetu, byla tam čajovna a promítaly se filmy ze země nazývané Střecha světa. Tím dostal festival další rozměr.

„Tehdy přišlo i hodně lidí a bylo to perfektní. Konečně se nám podařilo spojit hudbu se základní myšlenkou festivalu a to byla podpora boje tibetského lidu za svobodu," upřesnil Hugo Eminger.

Kde se vzala na pátém ročníku Festivalu free Tibet kapela Cocotte Minute? Proč vznikla další scéna, kde hráli místní kapely? To a další zajímavosti se dozvíte v pátém díle našeho pátečního seriálu 30. srpna.

Festival free Tibet XV
Festival se uskuteční na čtyřech scénáchv sobotu 19. října v mikulášovickém kulturním domě. Vystoupí například kapelyRybičky 48, Koblížc!,Prague Conspiracy,Faces are Fiction, Toxic People nebo Hustej Wimpy. Více info nafree-tibet.cz