V Benešově nad Ploučnicí dohlíží na situaci ve městě tři noví strážníci a jeden stávající. Další strážník slouží na zkrácený úvazek, což nebývá u městské policie běžné. Podle starosty Filipa Ušáka však taková služba umožňuje lépe rozložit síly městské policie.

„Zajímavostí je, že máme pravděpodobně nejstaršího strážníka v republice. Bude mu 71 let, je to starobní důchodce a jeho zkrácený úvazek spočívá v tom, že je oproštěn například od nočních služeb. Pomáhá v situacích, kdy jdou děti ráno do školy či odpoledne ze školy, nebo na mimořádných akcích, což byly nyní cyklistické závody nebo městské slavnosti. Povoláme ho ve chvíli, kdy je strážníků potřeba fyzicky více, a to je tou výhodou,“ uvedl Ušák.

Zkušený městský policista, který je na svůj věk stále velmi aktivní, má tak podle starosty prostor předávat své zkušenosti mladším kolegům.

Téměř k dokonalosti opravili Rostislav Kakara se synem prvorepublikový lehký bunkr v Srbské Kamenici.
FOTO: Průvodci je 11 let. Srbská Kamenice láká na nové Muzeum lehkého opevnění

Například v Děčíně ale strážníky na zkrácený úvazek vůbec nepřijímají. „Strážníky potřebujeme na plný úvazek. Celkem jich máme 63 a postupně přibíráme do schváleného počtu 70,“ sdělil zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Městské policii v Benešově nad Ploučnicí, stejně jako v jiných městech na Děčínsku, v dohledu nad bezpečností výrazně pomáhají i asistenti prevence kriminality. Město v červenci přijalo další dva, což zvýšilo jejich celkový počet na čtyři.

„Asistenty platí úřad práce, my dáváme jen symbolickou část. Rozpočet městské policie počítal s rezervou, tyto peníze by tak měly náklady bez problému pokrýt,“ upřesnil starosta Ušák.

V neposlední řadě mají dohlížet na bezpečí obyvatel nové kamery. Rozšíření kamerového systému o dalších 12 bodů se Benešov dočká už v září.

Bývala knihovna v Děčíně.
Výzvy nestačily. Do boje o knihovnu vstupuje petice

Dotaci na jeho rozšíření ve výši 100 tisíc korun poskytl Ústecký kraj. „Doposud jsme měli osm kamer v centru města, které fungují rok a půl a státní policie si je velice chválí. V zaměřovaném území prakticky vymizela kriminalita,“ doplnil starosta Benešova Ušák.

Záznamy z kamerového systému totiž státní policie v hojné míře využívá při objasňování trestné činnosti, nehod či přestupků.

Nové kamery by měly dohlížet na benešovské sídliště, kde žije zhruba třetina všech obyvatel města. Další kamerové body umístí strážníci tam, kde budou potřeba. Celkem by tak mělo město, ve kterém žijí necelé čtyři tisíce obyvatel, sledovat hned 20 kamer.

V Děčíně, kde žije více než 49 tisíc lidí, dohlíží na bezpečnost 35 kamer. Město hlídají už od roku 1997.

V Brtnickém potoce hynou ryby, na vině je zřejmě dlouhotrvající sucho.
Z Brtnického potoka kvůli horkým dnům mizí voda, hynou ryby i rostliny