V Rumburku je dusno i několik týdnů po komunálních volbách. Hnutí Rumburáci.cz, za které kandidovali lidé ze současného vedení města, se totiž odmítají smířit s volební porážkou. 
V té získali jediný mandát 
a hrozí jim, že skončí v opozici. Proto se rozhodli napadnout volby u krajského soudu pro jejich neplatnost. K nim se ještě přidali lidé ze Sdružení pro město Rumburk.

Do boje si najali specialistu na volby: právníka Jiřího Císaře.

„Tento právník dosáhl toho, že se opakovaly volby 
v Krupce. Proto jsme se na něj obrátili a podali to přes něj," uvedla Miroslava Kučerová, která za Rumburáky také kandidovala.

Návrh na neplatnost voleb, který má redakce Děčínského deníku k dispozici, tvrdí, že při komunálních volbách 
v Rumburku došlo v několika případech k porušení zákona.
Jako jeden z příkladů návrh uvádí, že kandidát za hnutí Město lidem Alois Kittl vozil do volebních místností voliče.

„S přivezenými voliči byl ve volební místnosti, kde dohlížel a čekal na to, až voliči odvolí," píše se mimo jiné 
v návrhu. Ten dále uvádí, že Kittl vozil voliče i do dalších volebních místností opakovaně.

„Ano, byl jsem v této věci již vyslechnut policií," řekl Děčínskému deníku Kittl s tím, že opravdu do volební místnosti odvezl jednu rodinu.

„Mají zdravotní problémy. Nabídl jsem jim to již předtím. Ano, šel jsem s nimi do volební místnosti, neměl jsem žádný důvod se skrývat," dodal Kittl, který patřil před volbami k nejostřejším kritikům radnice a jejího vedení.

Pak podle svých slov odvezl do volební místnosti i jednoho svého nájemce, který špatně dýchá. Jakoukoliv manipulaci s hlasy ale odmítá. Podle návrhu měl přitom Kittl údajně voličům slibovat za hlasy 
i finanční odměnu, a to ve výši padesát korun. Finanční odměnu za volby měli mít slíbenou i někteří pracovníci města Rumburk vykonávající veřejně prospěšné práce. O tomto podezření jsme psali již během průběhu voleb.

Návrh také upozorňuje na nepoměr v počtu volebních lístků. Údajně se jich mělo ztratit 300, s nimiž měl manipulovat právě Alois Kittl. I to ale nově zvolený zastupitel rázně odmítá.

Závěrem návrhu je doporučení soudu, aby byly výsledky komunálních voleb v Rumburku uznány za neplatné. Navrhovatelem je například současný starosta Jaroslav Trégr, místostarosta Darek Šváb nebo Miloslav Kucer, který kandidoval za Rumburáky.cz a jako jediný z jejich kandidátky do zastupitelstva pronikl.

Pro hnutí Rumburáci.cz skončily komunální volby fiaskem, ve městě získali necelých sedm procent hlasů a jediný mandát.

Na to, aby soud o platnosti či neplatnosti voleb rozhodl, má dvacet kalendářních dnů. Lhůta pro podání návrhů skončila minulý pátek v 16 hodin.

Ústecký krajský soud zaevidoval na severu Čech celkem 28 podnětů na prozkoumání průběhu a výsledků obecních voleb. Kromě Rumburku, Děčína či Velkého Šenova dorazila podání z Bíliny na Teplicku a z Chomutova, kde se podle některých iniciativ kupčilo s hlasy. Další podněty se týkají například Lovosic. Ve Štětí na Litoměřicku se ohrazují proti údajně nečestně vedené předvolební kampani. V osmi městech prověřuje možnou korupci policie.

Mezi posledními dorazil na krajský soud návrh na vydání rozhodnutí o neplatnosti voleb v Mostě, podaný byl Sdružením Mostečané Mostu (SMM). Podle něho hlavní volební soupeř – Severočeši Most se svým kandidátem Jiřím Zelenkou – používal v kampani neférové praktiky.

Policie se podle krajské mluvčí Aleny Bartošové zabývá osmi případy údajného kupčení s hlasy. Jde o případy z Chomutova, Kadaně, Lovosic, Ústí nad Labem, Litvínova, Bíliny, Šluknova a Rumburku.

„V některých případech už jsme zahájili úkony trestního řízení. Zajišťujeme důkazy, vyslýcháme svědky a vyhodnocujeme zajištěné materiály. Nikdo ale zatím obviněn nebyl," doplnila Bartošová.

V městech, kde žádné podněty nepadly, jsou už vyhlášena ustavující zastupitelstva, kde dojde k volbám starostů
 a jejich místostarostů 
a také předsedů jednotlivých výborů. To je případ například Varnsdorfu či Benešova nad Ploučnicí.