Zadlužení lidé 
z Děčínska se dočkali pomoci. Začaly tu totiž vznikat bezplatné poradny, kam mohou zajít a poradit se, pokud se topí v dluzích či nad nimi visí strašák exekuce.

Na Děčínsku jsou takové poradny potřeba. Severní Čechy – a obzvláště Děčínsko 
a Šluknovsko – totiž patří mezi regiony, kde žije nejvíce lidí nezvládajících své dluhy a topících se v exekucích.

Čísla hovoří jasně: Každý sedmý člověk v Děčíně má problémy se splácením svých dluhů. Problémy se tak týkají přibližně osmi tisíc lidí. Celostátní průměr je přitom přibližně poloviční. Další tisíce lidí mají stejné problémy 
v ostatních částech okresu Děčín.

Ti teď mohou zamířit do nových poraden.

„Poradna, která je bezplatná, poradí, jak řešit své dluhy a vztahy k věřitelům. Klienti získají také potřebné informace a rady v oblasti podání návrhu na povolení oddlužení k soudu či k již probíhajícímu řízení," vysvětluje Tomáš Kadora z poradny, která je na Husově náměstí v Děčíně otevřena každé úterý od 14 do 17 hodin. Kadora bude radit každé sudé pondělí od 14 do 16 hodin také lidem v Rumburku; 
v plánu je rozšíření poradny 
i do dalších měst regionu.

Jen u samotného poradenství pro lidi mnohdy za hranicí chudoby by ale zůstat nemělo.

„Chci díky poradnám sesbírat poznatky přímo z praxe a ty pak zohlednit při zpracovávání novel příslušných zákonů," říká poslanec Jaroslav Foldyna.

Hlavní změny, které by již brzy měly v exekučním řízení nastat, se týkají nezabavitelného majetku. V návrhu, na kterém se nyní pracuje, se počítá s tím, že by nebylo možné zabavit například hračky nebo věci osobní potřeby. Exekuce by se také neměly dotýkat věcí s malou cenou. I ty jsou dnes zabavovány a v balících prodávány bazarům nebo zastavárnám za mizivou cenu.

Exekuce a vymáhání dluhů je ale až na konci. Vše většinou začíná půjčkami, většinou od nebankovních společností. Ty jsou ochotné půjčit téměř komukoliv, i zadluženému nebo nezaměstnanému člověku. Daní za ochotu půjčovat jsou ale vysoké úroky nebo smluvní pokuty.

„Je potřeba se zaměřit i na lichvu. Protože takové půjčky nic jiného než lichva nejsou. 
A to nejen zákonnou úpravou, ale především prevencí," říká Foldyna.

Město Děčín poradnu vítá.

„Lidé zasažení dluhy potřebují pomoci. Sami se z toho kolotoče nikdy nemohou dostat, dluhy je nakonec většinou zničí. Mnohdy nemají ani potřebné informace, aby věděli, co mají dělat," je přesvědčen radní Vlastimil Pažourek.

Poradny na Děčínsku by ale  neměly v budoucnu jen radit lidem, jak se z největších problémů dostat, ale i v tom, jak se jim vyhnout. S finanční gramotností na tom totiž Severočeši nejsou moc dobře.