V ústeckém přístavu Vaňov slavnostně pokřtili loď nesoucí nově název Ústí nad Labem. Plavidlo pro 180 osob bude vozit turisty po Labi z Ústí do Litoměřic a Roudnice nad Labem a druhým směrem do Děčína i do německého Bad Schandau. ČTK to řekl provozovatel lodi Milan Helvig.

Labská plavební společnost loď přivezla na sklonku loňského roku z německého Stadt Schweifurt. Plavidlo je dlouhé 26 metrů a 5,5 metru široké. Podle Helviga se plavby různými směry budou střídat. "O víkendu bude jezdit loď do Litoměřic, v neděli do Děčína a do Hřenska a uprostřed týdne do Bad Schandau a do Roudnice," řekl Helvig. V Roudnici mohou cestující využít další loď a cestovat dále do Mělníka.

Ústečtí radní už odsouhlasili, aby město na provoz nové lodi poskytlo sto tisíc korun. Konečné slovo však budou mít koncem dubna zastupitelé. Náměstek primátora Jan Řeřicha ČTK řekl, že provoz další lodi na Labi přitáhne nejen na řeku, ale i do města další turisty. "Děláme vše proto, aby se ve městě turistické atrakce rozvíjely," řekl Řeřicha. Starší Ústečané si podle něj pamatují, že z Ústí jezdila loď pravidelně do Hřenska a byl prý o ní mezi turisty velký zájem. Provozu lodi by měl napomoci i nově budovaný přístav pro osobní lodní dopravu v centru města.

Nová loď by měla vozit turisty i na vyhlídkové plavby pod střekovské zdymadlo a pod Mariánskou skálu. Další okružní plavba by měla být směrem na Velké Žernoseky. "Tyto okružní plavby se budou dělat dvakrát denně a budou trvat 2,5 hodiny," dodal Helvig. Labská plavební společnost provozuje v kraji další loď v Děčíně a jednu také v Mělníku. Ta jezdí střídavě do Kralup nad Vltavou, Staré Boleslavi a Roudnice nad Labem. Děčínská loď Poseidon pro 250 osob jezdí nejčastěji do Hřenska.

Na Labi v Ústeckém kraji jezdí osobních lodí více. Již první dubnovou sobotu zahájila sezonu loď Porta Bohemica 1, od května se k ní přidá nová sesterská loď Porta Bohemica 2 pro 115 osob. Porta Bohemica 1 bude jezdit podobně jako loni, střídavě z Litoměřic do Ústí nad Labem nebo opačně až do Horních Počapel. Loni přitom zajížděla jen do Štětí. Porta Bohemica 2 bude jezdit z Ústí nad Labem do Litoměřic a zpět.

Osobní lodní doprava v Ústeckém kraji je stále na vzestupu. Začínají na ni sázet města ležící na Labi, která tak chtějí přitáhnou turisty. V řadě obcí vznikají nová přístavní mola. Obce sdružené v Labské paroplavební společnosti, si příliv turistů v loňské sezoně pochvalovaly. Například největší osobní loď v kraji, Porta Bohemica 1 s kapacitou 300 cestujících, loni svezla 30.000 cestujících, o rok dříve to bylo jen 17.000 lidí.