„Navrhované akce v připravované vyhlášce byly vytipované společně s kulturní komisí," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Přijetí nové vyhlášky je téměř jisté. Pokud by ji totiž zastupitelé nepřijali, nemohly by se konat městské slavnosti tak, jak si město naplánovalo. Ohňostroj má totiž začít úderem desáté hodiny večerní, koncerty pak mají pokračovat až do půlnoci.
Noční dobu přitom zákon určuje jako dobu mezi 22. a 6. hodinou.

Právě městské slavnosti jsou jednou z výjimek, se kterými nová vyhláška počítá. Během prvního víkendu slavností vyhláška zkracuje noční dobu na Smetanově nábřeží, kde se ohňostroj a koncert konají, v noci na sobotu a v noci na neděli od 1 do 6 hodin.

Na stejnou dobu jako během květnových městských slavností zkracuje vyhláška noční klid také během jedné noci v květnu, kdy se zde koná festival Kramle, jehož výtěžek jde ve prospěch hendikepovaných lidí.

Dalším místem, na kterém vyhláška počítá se zkrácením nočního klidu, je areál Střelnice. Po dvě noci v červenci se zde totiž koná Jedeš Fest. Podle vyhlášky se počítá s účastí tisíce lidí, ve skutečnosti tento festival navštívil jen zlomek z předpokládaného počtu lidí.

„Nikdo se s námi o tom nebavil. Když si v létě otevřu okno, tak slyším zábavu. Ale nijak mne to neuráží. Mnohem horší jsou pro mne opilci, kteří se schází u večerky pod našimi okny," říká obyvatel bydlící v ulici 28. října nedaleko Střelnice.

Vyhláška také počítá se Silvestrem, kdy ruší dobu nočního klidu na území celého města. Poslední výjimkou je pro letošní rok noc na 7. června, kdy noční klid končí již v půl šesté. Televize Nova totiž bude v centrální části Děčína připravovat letní koncert.

Jedním z důvodů, proč loni ke změně přestupkového zákona došlo, je podle ministerstva vnitra zneužívání výjimek ze strany měst a obcí. Ty mohly doposud udělovat výjimky jen rozhodnutím rady, nebo zastupitelstva, pokud nemají radu.

Lidem navíc podle předkladatelů dnes již platné novely chyběla předvídatelnost. Tedy dlouhodobě předem nevěděli, kdy se v noci nevyspí. I to má novela napravit. Většina obcí ale považuje takovou vyhlášku za naprosto zbytečnou.

„Považuji to za zásah do samosprávy obcí. Těch výjimek není ve vyhlášce více, než jsme v minulosti udělovali," tvrdí starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Varnsdorf byl prvním městem na Děčínsku a Šluknovsku, které podobnou vyhlášku umožňující konání venkovních akcí i po 22. hodině přijalo.