Turistická sezona je za dveřmi a oblíbená zastavení pro turisty v kraji se na ni už připravují. Mnohé nabízejí i novinky.

Zajímavá zastavení najdou turisté například na Litoměřicku. „V Litoměřicích je nově otevřená expozice otisku dlaní do křišťálu na náměstí,“ láká Jitka Maximiliánová z tamního informačního centra.

Od dubna se tak lidé budou moci dotknout otisků rukou slavných osobností, například Stevena Seagala, Ringo Starra, Anastacie, kapely Kiss, Jaromíra Jágra nebo Václava Havla.

Kromě Muzea Křišťálový dotek najdou turisté v blízkosti také galerii loutek či podzemní sklepy. „V našem okolí se nachází spousta hojně navštěvovaných míst. Například zámky Ploskovice a Libochovice nebo vodní hrad v Budyni nad Ohří,“ dodala Maximiliánová.

Právě hrady a zámky patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Speciální akce pro tuto sezonu chystá například zámek v Duchcově na Teplicku.

„V rámci Mezinárodního dne památek bych chtěla zpřístupnit část zámeckých půd a sklepů, prostor, které během klasických prohlídek běžně přístupné nejsou. Jako návštěvníka mě takovéto prohlídky utajovaných a na první pohled nezámeckých prostor na zámcích bavily jednoznačně nejvíc,“ uvedla kastelánka zámku Lucie Šťastná.

Neméně oblíbenou památkou je i hrad Střekov v Ústí nad Labem, který má otevřeno od dubna do října. Prohlídku si však lidé mohou objednat i mimo hlavní sezonu.

PUTOVÁNÍ ZA DŘEVÁNKY

Každý rok navštěvovanější je také zámek v Děčíně. Památka si v rámci zahájení turistické sezony 24. března připravila akci v zámeckých zahradách. Na děti i jejich rodiče čeká pátrací hra Putování za Dřevánky spojená s výrobou netradičních hraček, prohlédnout si mohou i nově zrestaurovanou část cenné výmalby v Čajovém pavilonu.

„Návštěvníci v Děčíně jsou nadšení především z historických památek, množství sportovního vyžití a z přírodních krás Českého Švýcarska,“ shrnula náměstkyně děčínské primátorky Hana Cermonová.

Velmi oblíbené jsou i zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem. Děčínská zoo si pro své návštěvníky připravila v rámci zahájení turistické sezony 50procentní slevu na vstupném, na Mezinárodní den ptactva 1. dubna dostanou vstupenku za polovic všichni s ptačím příjmením. Vítáni jsou tak především Ptáčkovi, Stehlíkovi nebo Holubovi.

Ústecká zoo pak pořádá 7. dubna každoroční akci. Letošní slavnostní zahájení sezony se tu ponese v duchu 110. výročí založení ptačí rezervace Heinricha Lumpeho, která se stala základem dnešní zoologické zahrady. Každý, kdo přijde s dobovou pokrývkou hlavy, jako je například cylindr, buřinka, klobouk s květinami a podobně, získá při vstupu slevu 50 procent. Osoba v celém historickém kostýmu obdrží navíc ještě speciální dárek.