V Děčíně přibude nová mateřská školka. Nabídne 52 volných míst. Stát bude na Starém Městě, ovšem na jiném místě, než město původně plánovalo.

Nová školka je ve městě potřeba. V Děčíně totiž chybí již několik let stovky míst ve školkách. Město proto dlouhodobě hledalo objekt, kde by novou školku mohlo vybudovat. Volba nakonec padla na bývalou školku na Starém Městě v Litoměřické ulici.

Tady to nejde

Jenže se ukázalo, že tady školka být nemůže.

„Město od záměru zřídit školku v objektu na Litoměřické ulici na Starém Městě ustoupilo z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek. Měření, která zde byla prováděna, ukázala na vysoké hodnoty hladiny zvuku. Náklady na rekonstrukci by tedy byly neúměrně vysoké ve vztahu k počtu umístěných dětí," vysvětluje mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

V těsném sousedství bývalé školky vede nejen poměrně frekventovaná silnice do Boletic a dále na Ústí nad Labem, ale také trať na Střekov a Lysou nad Labem využívaná především nákladními vlaky.

Město se proto rozhodlo, že tady školku budovat nebude. Místo toho budovu prodá.

Kolik za ni utrží peněz ale zatím není jasné. Zastupitelé města totiž teprve schválili záměr dům prodat. Každopádně by se prodejní cena měla odvíjet od znaleckého posudku.

Doposud tu město platilo přibližně deset tisíc korun ročně za drobné úpravy a sekání trávy v poměrně rozlehlém areálu.

Školka bude. Jinde

Děčín se proto rozhodl hledat vhodnější prostory pro vybudování dalších tříd mateřské školky. Nová školka by nakonec měla být v družině Základní školy v Březové ulici.

„V prostorech školní družiny by mělo vzniknout padesát dva míst," dodává Lakomá. Oproti původnímu záměru je to o dvanáct míst více.

Rekonstrukce družiny na školku bude stát nejspíše nemalé peníze. Město proto pořád počítá s tím, že na nová místa ve školce využije peníze utržené za prodej pozemku pod patrovým parkovištěm 
u děčínského hlavního nádraží. Další z možných variant je získání vhodné dotace.

Místa nejsou

Problémy s nedostatkem volných míst ve školkách trápí města i obce posledních několik let. Jen loni se do děčínských školek nedostalo 180 dětí. Kolik neúspěšných rodičů je letos, magistrát zatím neví.

„Vzhledem k tomu, že ještě nejsou ukončena správní řízení, vydaná potřebná rozhodnutí o přijetí či nepřijetí, nemáme informace o stavu dětí, které se do školek nedostaly," dodává Lakomá.

„To je určitě dobře, že vznikne nová školka, míst je fakt málo. Měla jsem velké problémy umístit dítě do školky," říká třeba Lenka 
z Děčína.

Po výrazném úbytku malých dětí byla totiž velká řada školek, ale i škol, uzavřena. Města následně nestihla včas zareagovat na zvýšenou porodnost především silných ročníků ze 70. let minulého století. Například v děčínské městské části Bynov byly dříve tři školky, v současnosti je zde pouze jedna umístěná ve dvou budovách.

Nedostatek míst ve školkách má také negativní dopad na zaměstnanost. Řada maminek po rodičovské dovolené totiž nemůže nastoupit do práce, protože nezískaly pro své dítě volné místo ve školce.

Jejich cesta proto potom vede do evidence úřadu práce.

Budova v Litoměřické ulici
Dům na Litoměřické ulici v Děčíně na Starém Městě, ve kterém měla vyrůst nová školka, je v současné době na prodej.
Město totiž během příprav zjistilo, že zde školku nemůže kvůli hygienickým předpisům udělat. Školka proto bude jinde.