Spojit příjemné s užitečným se podařilo na Janově nedaleko Děčína. Během příštích dvou měsíců tady vyroste více než čtyřicet metrů vysoká rozhledna.

Místní lidé a turisté získají nejen krásný výhled do kraje, ale především toužebně očekávaný kvalitnější mobilní signál. Na jejím vrcholu totiž budou umístěny antény mobilního operátora Vodafone.

Signál? To je hrůza!

„Někteří z operátorů tady vůbec nemají signál. Musíme vybíhat z chaty ven, abychom například mohli poslat smsku," popisuje špatnou situaci  jedna z obyvatelek nedalekých Arnoltic.

Lidé tu mají problémy nejen s mobilním signálem, ale také s přístupem na internet. O jeho zlepšení se Janov spolu se sousedními obcemi snažil jedenáct let. Teprve letos bylo jejich snažení završené úspěchem. Tedy – místní doufají, že snad.

Jak daleko signál dosáhne z nového vysílače totiž není kvůli značně členitému terénu plnému hlubokých údolí a roklí příliš jasné. Třeba na Labské stráni doufají, že signál „doletí" až k nim. Tady totiž mají problémy s mobilním signálem dost velké; často musí běhat po poli, aby si vůbec mohli zatelefonovat nebo třeba poslat smsku. Některým lidem to komplikuje i práci, nemohou pracovat z domova. Místní tvrdí, že mezi Arnolticemi a Labskou strání je na silnici dokonce úsek, kde se nedá z mobilu volat vůbec. Pokud tam někdo uvízne s autem v zimě, má smůlu, pomoc si nezavolá.

Nová rozhledna dá lidem v Janově vytoužený mobilní signál.Horší je ale jiná věc: Místním lidem se totiž stalo, že když volali na tísňovou linku 112, dovolali se do nedalekého Německa. Proto bylo nutné využívat národní tísňové linky, nikoliv evropské číslo. Jenže ty nejsou bez signálu dostupné. Nový vysílač by tak mohl pomoci i turistům nebo záchranářům, kteří se vydají pomoci do skal.

Signál chyběl

A další příklad: Velmi tvrdě dopadly problémy s mobilním signálem na Janov a okolí během červnových povodní. Velká voda totiž zaplavila vysílače a ústřednu ve Hřensku. Během chvíle se tak prakticky celý region ocitl v mobilní tmě.

„Byli jsme absolutně všichni odříznutí od světa. Vodafone sem dal mobilní buňku a v tu ránu se signál výrazně zlepšil. A to i při připojení k internetu," říká starosta Janova František Zachula.

Teď všichni doufají, že po dokončení rozhledny s vysílačem jejich problémy se signálem zmizí.

Turisté, přijďte!

Janovský starosta navíc počítá s tím, že nová rozhledna by mohla přilákat do malé obce v Českém Švýcarsku další turisty, pro které chtějí vybudovat i potřebné zázemí.

„Bude tu přístup přímo z obce, z Hájenek a ze soutěsek povede turistická stezka. Připravujeme i záchytné parkoviště, aby nám turisté neblokovali parkování přímo v obci. Na parkoviště si seženeme nějakou dotaci," přibližuje Zachula.

Z nové rozhledny by měl být parádní výhled.

„Měl by být vidět Sněžník, krásný výhled bude na Stříbrné stěny a Pravčickou bránu, na okolní obce. Samozřejmě bude vidět na Růžák, dobře budou vidět Lužické hory. Vidět bude samozřejmě i na Saské Švýcarsko, například na Königstein. Za dobrého počasí by měl být vidět i Ještěd," láká starosta Janova.

Zatím není jasné, kdo bude provozovatelem nové rozhledy, na tom je potřeba se dohodnout s investorem stavby. Tím je jeden z českých mobilních operátorů. Jasné proto není ani to, kolik budou turisté za vystoupání na výhledovou plošinu ve výšce 35 metrů platit.

Nová, nejspíše dřevěná rozhledna by v dohledné době měla vyrůst také nedaleko Hřenska. I ta má podpořit rozvoj turistického ruchu.

Nová rozhledna dá lidem v Janově vytoužený mobilní signál.„Vybrali jsme místo na staré Mlýnské cestě nedaleko Mezné, ze kterého by se po postavení rozhledny naskytl nevšední výhled na Pravčickou bránu. Nové vyhlídkové místo by mělo být poměrně snadno dostupné po značené turistické značce," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov s tím, že se zdaleka nejedná o hotovou věc.

Největším problémem je v současné době najít peníze na stavbu vyhlídkové věže.

„Nemůžeme přesně říct, kdy bude stát. To bude záležet na vypsání vhodného dotačního titulu. Ale chceme být na to připraveni, proto chystáme projektovou dokumentaci," vysvětluje Salov.

Ke stavbě nové rozhledny se park rozhodl kvůli podpoře turistického ruchu.

„Chceme turistům nabídnout další možnosti vyžití. Zvedne se tak opět nabídka pro návštěvníky parku," dodává mluvčí.

Poslední novou rozhlednou, která na Děčínsku vyrostla, je ta na Sokolském vrchu u Dobrné. Tu postavil jeden z mobilních operátorů jako svou základnovou stanici pro šíření signálu.

Kromě toho se dočkala řada rozhleden rekonstrukce, která je mnohdy zachránila před zánikem. To se týká například rozhledny na Jedlové, ta byla na počátku 90. let minulého století těsně před demolicí. Podařilo se ji ale zachránit díky nadšení lidí i podpoře Jiřetína pod Jedlovou.

Podobný osud má i nejvýraznější rozhledna v jižní části okresu Děčín, na Vysokém Sněžníku. Dlouhá léta chátrala. Nakonec se ji podařilo díky snaze jílovské radnice zachránit a v současné době je velkým lákadlem pro návštěvníky Labských pískovců.