Pouhou třetinu křesel dala nová děčínská radnice opozici ve výborech zastupitelstva. V minulém období přitom opozice měla v obou výborech většinu. Současný stav se nelíbí především sociální demokracii. Radnice ale podle primátorky preferovala především odbornost.

Děčínští zastupitelé zvolili ve čtvrtek nové členy výborů. Oproti předchozímu volebnímu období je o jeden výbor méně. Dopravní výbor, který byl zřízen na zákonný rámec, tak nefungoval dlouho.

S novým složením finančního a kontrolního výboru ale není spokojená opozice.

„Bývalo dobrým zvykem, že kontrolní výbor býval složen ze zástupců opozice. Poprvé za dvacet let, co sedím v zastupitelstvu, se tato zvyklost ruší. Tato sestava neodpovídá zvyklostem nejen v Děčíně, ale i v řadě jiných měst," řekl při čtvrtečním jednání zastupitelstva sociálně demokratický zastupitel Pavel Sinko.

Ten podle svých slov čekal, že s návrhy do finančního výboru opozice neuspěje. Přitom právě finanční výbor může podle zákona o obcích kontrolovat hospodaření města a nakládání s penězi.

„Ale konečné složení kontrolního výboru mne překvapilo," dodává Sinko.

V minulém volebním období přitom měla v obou výborech radniční koalice menšinu čtyř členů, zbývajících pět členů finančního a kontrolního výboru patřilo stranám mimo radniční koalici.

Podle primátorky Marie Blažkové (ANO) se snažilo nové vedení preferovat odborníky před stranickostí.

„Měli jsme více jmen i z opozice, nad každým návrhem jsme diskutovali a někdy se rozhodovali i mezi dvěma jmény. Nakonec jsme vybrali skupinu lidí, u nichž jsme přesvědčeni o jejich odborné zdatnosti. Ať již díky jejich působení ve veřejné správě nebo v byznysu," vysvětluje volbu členů kontrolního 
a finančního výboru primátorka.

Předsedou finančního výboru se stal zastupitel za ANO Vojtěch Ryvola, šéfem kontrolního výboru pak komunista Václav Šenkýř. Nedostalo se tak na druhou nejúspěšnější stranu v komunálních volbách, na sociální demokracii. Ta uhájila druhé místo jen těsně a má stejně zastupitelů jako Volba pro město, tedy šest.

Nové vedení Děčína chce také změnit fungování obou výborů.

„V minulosti nefungovaly výbory tak, jak bychom si představovali. Takže také to chceme změnit. To ale není otázka dnů nebo týdnů. To se podaří změnit za měsíce. Podobný přístup, tedy preferování odbornosti, chceme prosazovat i u dalších věcí," dodává Marie Blažková.
Jak vysokou odměnu budou mít předsedové a členové výboru zatím není zcela jasné, zastupitelé totiž výši jejich odměn na prosincovém jednání neschválili. K tomu by se měli dostat zřejmě na lednovém jednání. Podle vládního nařízení by ale odměna předsedy výboru měla dosáhnout 3 930 korun, členové výborů by pak měli brát o tři stovky méně.

Kromě finančního a kontrolního výboru zvolili zastupitelé také nový osadní výbor pro Dolní Žleb.

Finanční výbor
Vojtěch Ryvola (ANO) – předseda
Jaroslav Hrouda (ANO)
Hynek Plachý (VPM)
Valdemar Grešík (VPM)
Vladislav Raška (ODS)
David Vepřek (ODS)
František Pelant (ČSSD)
Monika Tesařová (TOP 09)
Daniela Trojanová (KSČM)

Kontrolní výbor
Václav Šenkýř (KSČM) – předseda
Jiří Štajner (ANO)
Zdeněk Mrkus (ANO)
Jiří Skřivánek (VPM)
Anna Lehká (VPM)
Miroslav Samler (ODS)
Jiří Zeman (ODS)
Pavel Sinko (ČSSD)
Milan Rosenkranc (TOP 09)