Více než 105 let chodili lidé pro dopisy v Děčíně I na jedno a to samé místo. Od včerejšího rána to neplatí. Po jednom století totiž Česká pošta přesunula svou pobočku do nákupního centra v Obloukové ulici nedaleko zimního stadionu.

„Ke stěhování jsme přikročili z ryze praktických důvodů. Původní prostory již nevyhovovaly požadavkům na moderní poštu a jejich stavební úprava nebyla vzhledem ke vztahu s pronajímatelem možná,“ upozorníl regionální provozní ředitel České pošty Vojtěch Krepindl na fakt, že i v původní budově byla pošta jen v nájmu. „Spousta lidí si myslí, že jdeme z vlastního nebytového prostoru do pronájmu. Ale ve skutečnosti jdeme z pronájmu do pronájmu. Budovu na náměstí Svobody totiž získal při dělení majetku tehdejších Spojů Telecom,“ dodal Krepindl. Podle jeho slov uvažovala pošta o přesunu v posledních mnoha letech, ale nedařilo se jí najít vhodné prostory, které by splňovaly náročné požadavky. Kromě jiného se uvažovalo také o Kokosu, kde dnes sídlí jedna z fakult ČVUT. „Jsme opravdu rádi, že jsme se konečně dočkali odpovídajících prostor, kde snad budou zákazníci spokojeni. V dohledné době bychom už žádnou pobočku v našem regionu stěhovat neměli,“ řekl obvodní manažer České pošty Tomáš Vlk.

Většina zákazníků ocení především možnost nedalekého parkování, které bylo v blízkosti původní pobočky velmi komplikované.

Výhodou nového místa je především právě lepší parkování, pošta si ale prostory v nákupním centru pouze pronajímá. „Má to i výhody. Z vybavení jsou naše jen přepážky, ostatní nám zařídil majitel podle našich potřeb,“ řekl manažer obvodu Tomáš Vlk.

Zákazníci se v nové pobočce dočkali modernizovaných přepážek a vyvolávacího terminálu, který by měl minimalizovat fronty a umožnit zákazníkům čekat na to, až přijdou na řadu, v sedě.

Klienti pošty, kteří včera během slavnostního otevření čekali přede dveřmi, by ale ocenili spíš dodržení běžné otevírací doby, tedy od 8 hodin. „Už tady čekám skoro půl hodiny,“ řekla jedna z čekajících.

Při otevření pošty v 9 hodin venku čekalo asi patnáct lidí, další se prozatím šli schovat před mrazem do okolních obchodů. „Myslím, že jsme lidi informovali s dostatečným předstihem nejen o tom, kdy původní pobočku uzavřeme, ale také o přesné hodině otevření nové pobočky,“ řekl Krepindl.
A přesně s úderem deváté hodiny se dveře otevřely prvním zákazníkům, kterých plně obsazené přepážky obsloužily jen za první hodinu téměř sto padesát a nával pokračoval i v dalších hodinách.