„Projedou Děčínem, kolem Tesca, po Teplické na Prokopku a pak obsadí veřejné prostranství na Husově náměstí. Tam budou rockové kapely, stánky, sejde se spousta lidí, jak se říká, na čumendu," popisuje jeden z organizátorů Jaroslav Foldyna s tím, že akce proběhne kolem 11. hodiny. „Ve 14 hodin je pak avizovaný pietní akt, položení květin na Folknářích," dodal Foldyna.

Akce byla nahlášena děčínskému magistrátu. Ten nechal osadit v pátek Tržní ulici značkami, které upozorňují na to, že tu řidiči nemají kvůli akci v neděli parkovat auta.

Nebíčko v turistické sezoně funguje. Lidé si tu mohou dát třeba grilované prase.
FOTO: Občerstvení v Nebíčku funguje, když vlaje vlajka, griluje se tu prase

Zatímco motorkáři mají z akce radost, děčínský magistrát se k ní staví zdrženlivě.

„Město aktivity Nočních vlků nepodporuje," uvedl magistrát na svém webu, když odpovídal na dotaz jednoho z obyvatel ohledně konání akce.

„Na akci jsem byl pozván. Je pro mne ale nepřijatelné se oficiálně účastnit akce, kterou někdo zneužívá ke své propagaci," říká jeden z hlavních řečníků minulých piet Jiří Sucharda, bývalý oblastní místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu.

Akci, která v Děčíně proběhne, bude monitorovat městská i státní policie. „Zvýšíme počet policistů ve službě a průjezd motorkářů budeme sledovat," uvedla pro Děčínský deník policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Ilustrační snímek
Pod koly popelářského auta zahynula v Děčíně žena

Děčínská městská policie pak bude dohlížet na pořádek přímo na Husově náměstí, kde se sraz koná.

Akce motorkářů na Berlín, která se nazývá Cesty vítězství, letos odstartovala 27. dubna z Moskvy a koná se již potřetí.

Loni přijelo do Děčína přes stovku motorkářů. Také parkovali na Husově náměstí, kam za nimi přijeli místní motorkáři a fanoušci. Kdo chtěl, mohl se s nimi vyfotit. Pak v koloně přes Děčín vyrazili na Folknáře. Akce proběhla bez problémů.

Ani loni ale průjezd motorkářů Děčínem město nepodpořilo.

„Nemyslím si, že je Putinova politika demokratická. Přívrženci Vladimira Putina, případně Nočních vlků, tak dávají najevo své postoje," uvedl tehdy náměstek primátorky Valdemar Grešík.

Ruský gang Noční vlci při své cestě přes Evropu do Berlína budí řadu kontroverzí. Odpůrci mluví především o tom, že se jedná o součást ruské propagandy. Nejvyšší představitel klubu má zakázaný vstup do Evropské unie, především kvůli podpoře okupace Krymu a separatistů na východní Ukrajině.

Zcela otevřeně se Noční vlci hlásí k sovětskému diktátoru Stalinovi. Nechybí ani ostré výpady proti Židům nebo homosexuálům. Opakovaně také relativizovali okupaci Československa v roce 1968. V evropském kontextu jsou podobné spolky označované jako nacionálně extrémistické.

Noční vlci jsou nejstarším ruským motorkářským klubem. Klub v současnosti řídí přítel ruského prezidenta Vladimira Putina, Alexandr Zaldostanov přezdívaný Chirurg.

Ačkoli se klub označuje za apolitickou organizaci, aktivně Putina podporuje. Klub má asi 5 000 členů a řídí se přísným vojenským řádem. Ruští liberální novináři klub označují za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry.

Ilustrační foto.
Policisté ze severu odcházejí do Prahy kvůli vyšším platům