Po nočním větru se bez proudu ocitlo téměř 7000 domácností na severu Čech, kterým dodává elektřinu společnost ČEZ. Bez dodávek energie je také několik stovek odběratelů E.ON. Vyplývá to z informací energetických společností. Hasiči hlásí v souvislosti s nočním větrem desítky výjezdů.

Energetická společnost ČEZ ve středu v 6:00 ráno evidovala přes 20 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. "Bez elektřiny je necelých sedm tisíc odběrných míst. Jedná se především o oblast severovýchodních Čech. V terénu máme pracovníky poruchových služeb, kteří pracují na obnovení dodávky elektřiny," sdělila Holingerová.

Bez proudu jsou domácnosti na Děčínsku, Ústecku, Jablonecku, Semilsku, Trutnovsku a Jičínsku. Noční vítr přerušil dodávky elektřiny v několika vesnicích na Benešovsku. "Výpadky jsme zaznamenali ve Verneřicích, Valkeřicích a Heřmanově," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerovâ. Také v Tisé na Ústecku nešel v ranních hodinách elektrický proud. Hasiči a silničářii zde také odstraňují popadané stromy ze silnice. 

Od úterního večera do středečního ráno vyjely hasičské jednotky v Ústeckém kraji k 25 zásahům z důvodu silného větru. "Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve na pozemní komunikace, dráty vedení a jednom případě spadlý sloup," popsal za hasiče Lukáš Marvan.

V okresu Děčín vyjely jednotky k 13 zásahům na spadlé stromy na silnici a v jednom případě na dráty vedení. Jednotky zasahovaly v Horním Jindřichově, Rynarticích, Kerharticích, České Kamenici, Chřibské, Heřmanově, Valkeřicích, Mikulášovicích, Rožanech, či Království. Ve Varsndorfu odstraňovali spadlý strom v Děčínské ulici.

"Hasiči z Jílového-Modré vyjeli ve středu ráno do obce Sněžník, kde bylo několik popadaných stromů. Na místě také zasahovala městská policie Jílové, která následně provedla monitorování okolí a nalezla další poškozené stromy, zejména směrem k rozhledně," popsal Tomáš Straka z jílovské jednotky.

Hasiči se kolem deváté hodiny ranní vrátili zpět na základnu s tím, že odpoledne se do obce Sněžník vrátí a budou dále z automobilového žebříku odstraňovat některé poškozené stromy a větve. Ve středu dopoledne na Sněžníku silně fouká vítr a také hustě prší. Práce jsou tak pro zasahující hasiče nebezpečné.

"V okresu Teplice zaznamenali hasiči jeden zásah, jednalo se o spadlý strom na vozovku u obce Lelov. V okresu Ústí nad Labem odstraňovali hasiči strom ze silnice u Tisé," doplnil Marvan. Spadlý strom hlásí ve středu ráno také obyvatelé ústecké ulice U Panského dvora.

V okresu Chomutov vyjely jednotky ke třem zásahům na spadlé stromy v Měděnci, Málkově a Chomutově. V okresu Most vyjely jednotky k 5 zásahům. Odstraňovaly spadlé stromy ze silnic u Nové Vsi, Brandova a Litvínova.

Provoz vlaků byl po nočním větru omezen na čtyřech regionálních tratích v České republice, čtyři tratě byly od rána zprovozněny. V Libereckém kraji nejezdily vlaky mezi Novým Borem a Českou Lípou.

I více než půlhodinová zpoždění nabíraly vlaky křižující Českou Lípu ještě po osmé ráno. Na vlak z Liberce směrem na Děčín si počkal i Pavel Šíma.

"Hlavně, že se sem ženu abych to stihl a pak tady mrznu," podotkl pokuřujíc prý už druhou cigaretu. "Tak alespoň se omlouvaji," zasmál se Šíma a ukázal na amplion pravidelně opakující strojová hlášení o zpoždění. 

I když je vzájemná těsná provázanost spojů protijedoucích na jedné trati příčinou značné setrvačnosti zpoždění, mohlo to být horší. "Na trati mezi Českou Lípou a Novým Borem byl obnoven provoz v 6:45 hodin. Jiné události v tuto chvili v Libereckém kraji neevidujeme," uvedl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Tesař. 

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platí do středečních 15:00. Podle meteorologů může vítr v nárazech dosahovat 70 kilometrů v hodině, na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a západu Jihomoravského kraje kolem 90 km/h a na horách na severu až 110 km/h. Vítr by měl zeslábnout odpoledne.