Nocleh v Národním parku České Švýcarsko může vyjít nocležníky až na sto tisíc korun. Až tak vysokou pokutu mohou totiž strážci přírody uložit člověku, který i přes zákaz přenocuje ve volné přírodě.

Trempové mají v oblibě oblast Jetřichovicka, zájem poslední dobou ale podle tamních obyvatel klesá.

„Jezdili jsme pravidelně trempovat do oblasti Pavlínina údolí u Jetřichovic, poslední dobou už nejezdíme, máme strach z pokut. Sice jse chováme slušně, ohně nezakládáme, ale přeci jenom platí nějaká pravidla po pobyt v národním parku a my se je snažíme respektovat,“ řekl dvaatřicetiletý milovník přírody Kamil Buráň. Dodal, že nyní jezdí raději do kempu.

Strážci přírody v národním parku jsou vůči trempům a jiným turistům shovívaví a pokutují je jen v těch nejzávažnějších případech.

„Ke stotisícové a ani snad k desetitisícové pokutě jsme za deset let působení národního parku ještě přistoupit nemuseli, snažíme se přestupky řešit v první řadě domluvou,“ uvedl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Dodal, že spíš než trempové, kteří mají k přírodě blízko, je trápí nájezdy turistů, jež považují za adrenalinový sport popíjení v lese.

„Zůstává po nich nepořádek a když se rozhodnou založit si tábořiště, tak jsou schopni rozdělat oheň na hrabance. Nemají základní znalosti manipulace s otevřeným ohněm a pak se diví, že založili požár,“ dodal Salov.

K požárům na území Národního parku České Švýcarsko dojde podle Salova snadno. „Pískovcové území v létě rychle vysychá, nebezpečí požáru je tudíž velké,“ varoval Salov. Za jeden z nejzávažnějších prohřešků považuje právě rozdělávání ohně ve volné přírodě. „Pokud někdo přespí pod převisem, uklidí po sobě, tak jsme velmi tolerantní. Pokud ale někdo dělá nepořádek, zakládá oheň, tak dojde i na pokuty, zatím jsme si vystačili s blokovými do jednoho tisíce korun,“ upřesnil Salov.

Obdobnými pravidly se řídí i strážci v Chráněné krajinné oblasti labské pískovce, i tam je totiž nocování a táboření zakázáno zákonem.
„K pokutám přistupujeme doopravdy jen zcela výjimečně, spíš se snažíme lidem vysvětlit, že zakládat tábory, je na území chráněné krajinné oblasti zakázáno,“ uvedl Karel Stein z CHKO Labské pískovce. Dodal, že na území Labských pískovců se pohybuje řada dobrovolných strážců, ale i jeden profesionální.