Litoměřická diecéze se v letošním roce připojuje k akci Noc kostelů, během níž budou v pátek 28. května 2010 od večera až do pozdních nočních hodin pro veřejnost otevřeny některé církevní objekty v České republice a Rakousku.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program a mohou využít příležitosti a zeptat se duchovních přímo na místě na vše, co je zajímá.

Cílem je seznámit návštěvníky s křesťanským prostředím

Noc kostelů je ekumenický projekt, v litoměřické diecézi se bude konat poprvé. Jeho cílem je představit křesťanství nenásilnou, nízkoprahovou formou, kostely jako důležitou součást společenského života obce či města a upozornit na jejich kulturní hodnotu.

„K 25. květnu se k Noci kostelů přihlásilo již 57 církevních objektů. Z toho jsou tři kostely Církve československé husitské, čtyři kostely či modlitebny Českobratrské církve evangelické, jedna modlitebna Bratrské jednoty baptistů a jedna modlitebna Jednoty bratrské, ostatní tvoří katolické kostely či kaple, z nichž část je v soukromém vlastnictví. Jsme velmi vděčni vlastníkům těchto sakrálních staveb, že umožnili jejich otevření pro tuto výjimečnou příležitost,“ uvedla Dagmar Pelcová, organizátorka akce v litoměřické diecézi.

Záštitu převzali i hejtmani krajů

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant Noc kostelů maximálně podporuje a převzal nad ní ve své diecézi záštitu. „Křesťanství se má dostat ke každému člověku a Noc kostelů tomu může pomoci. Jakákoli podaná informace může lidem pomoci pochopit,“ řekl biskup. Spolu s ním akci v litoměřické diecézi zaštítila také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Program akce připravily farnosti a sbory samy

Program připravily jednotlivé sbory a farnosti samy, biskupství plní pouze zastřešující úlohu. Zajišťuje kooordinaci a propagaci (včetně financování propagačních letáků a plakátů) a celou akci také zaštiťuje.

„Snažíme se oslovovat sponzory, kteří však, bohužel, na naše prosby příliš nereagují. Jediným partnerem, který se na akci finančně podílí, je město Litoměřice, kterému tímto děkujeme,“ podotkla Dagmar Pelcová.

ZAJÍMAVOST:
Diecéze litoměřická
Rozloha diecéze: 9 380 km2
Počet farností: 437
Kostelů a kaplí: 1135
Diecéze litoměřická se rozkládá na území pěti krajů České republiky (na území celého Ústeckého a Libereckého kraje, částečně zasahuje do Královéhradeckého a Středočeského kraje a okrajově do Karlovarského kraje).

Údaje dle úředního sčítání obyvatel ČR v roce 2001
Počet obyvatel:
1 335 154
z toho bez vyznání: 1 001 310
věřících: 216 064
z toho římskokatolíků: 159 956

Začíná se většinou od 18.00 hodin

Začíná se většinou v 18.00 hodin, konec je individuální, obvykle však kolem půlnoci. Fantazie organizátorů je skutečně velká. Od koncertů různých žánrů i interpretů, přes přednášky, komentované prohlídky, ochutnávky mešních vín, ukázky liturgických oděvů i předmětů, programy pro děti či návštěvy míst, kam se jinak lidé nedostanou…

Přehled programů tak, jak je jednotlivé farnosti připravily (konkrétní informace pro regiony), je uveden na www.nockostelu.cz. „Noc sama o sobě je tajemným časem. Když ještě přidáme genius loci kostelů i modliteben, věřím, že si lidé nenechají ujít možnost prožít zajímavý a netradiční večer,“ dodala Dagmar Pelcová.

Lange Nacht der Kirchen se poprvé konala ve Vídni

Noc kostelů („Lange Nacht der Kirchen“) se poprvé konala v roce 2005 ve Vídni a namísto očekávaných 60 až 80 se do ní zapojilo 200 kostelů a modliteben. Akce se postupně rozšiřovala do dalších rakouských regionů a v roce 2008 se zapojili zájemci z celého Rakouska. V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a ve spolupráci s rakouským týmem se poprvé konala v plzeňské a brněnské diecézi.

Vloni se v Česku zapojilo 35 kostelů a modliteben

Do Noci kostelů 2009 se v České republice zapojilo celkem 35 kostelů a modliteben v Plzni, Čisté u Rakovníka, Bělé nad Radbuzou, Bošíně, Brně, Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích a Třebíči. Během večera v nich bylo zaznamenáno na sto tisíc návštěvnických vstupů.

Během Noci kostelů můžete navštívit:

Okres Děčín

Děčín-Bělá kostel sv. Františka Xaverského, Děčín-Chrást Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého - zámek, Děčín-Podmokly Evangelický kostel, Děčín-Podmokly, kostel Sv. Františka z Assisi, Děčín-Prostřední Žleb kaple sv. Andělů Strážných, Děčín-Rozbělesy kostel sv. Václava, Děčín Husův sbor, Děčín kaple sv. Jiří - zámek, Děčín kostel Povýšení sv. Kříže, Javory kostel sv. Prokopa, Jílové,kostel Nejsvětější Trojice, Vilémov u Šluknova kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Okres Jablonec nad Nisou
Smržovka kostel sv. Archanděla Michaela

Okres Liberec
Dlouhý Most kostel Sv. Vavřince, Hejnice kostel Navštívení Panny Marie, Jablonné v Podještědí, bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, Křížany kostel sv. Maxmiliána, Liberec-Hanychov kostel Sv. Bonifáce,Liberec-Ruprechtice kostel Sv. Antonína Paduánského, Liberec-Vratislavice kaple Vzkříšení, Liberec-Vratislavice kostel Nejsv. Trojice, Liberec kostel Nalezení svatého Kříže, Liberec modlitebna Českobratrské církve evangelické, Liberec modlitebna Sboru Církve bratrské.

Okres Česká Lípa
Cvikov kostel sv. Alžběty Uherské-Durynské.

Okres Litoměřice
Bohušovice n. Ohří kostel sv. Prokopa a Mikuláše, Doksany kostel Narození Panny Marie, Chodouny-Lounky kostel sv. Mikuláše, Litoměřice katedrála sv. Štěpána, Litoměřice kostel Všech svatých, Lovosice Mírový kostel CČSH.

Okres Louny
Liběšice u Žatce kostel sv. Martina a Navštívení Panny Marie, Louny kostel CČSH Louny, Louny kostel sv. Mikuláše, Podbořany kostel Sv. Petra a Pavla.

Okres Mladá Boleslav
Bělá pod Bezdězem kostel Povýšení sv. Kříže, Mladá Boleslav kostel Nanebevzetí Panny Marie, Mladá Boleslav kostel sv. Havla, Mladá Boleslav kostel sv. Jana Nepomuckého, Mladá Boleslav modlitebna Jednoty bratrské.

Okres Most
Litvínov kostel sv. Michaela archanděla, Most-Vtelno kostel Povýšení sv. Kříže.

Okres Nymburk
Bošín evangelický kostel.

Okres Semily
Přepeře kostel sv. Jakuba Staršího.

Okres Teplice
Rtyně nad Bílinou kostel sv. Martina, Teplice Beuronská kaple,, Teplice kostel Sv. Bartoloměje, Teplice kostel Sv. Jana Křtitele, Teplice Románská krypta.

Okres Ústí nad Labem
Čermná kostel sv. Mikuláše, Chabařovice kostel Narození Panny Marie, Libouchec kostel sv. Tří králů, Petrovice kostel sv. Mikuláše, Tisá kostel sv. Anny, Ústí nad Labem Červený kostel ČCE, Ústí nad Labem kostel Nanebevzetí Panny Marie


Jana Michálková, mluvčí Biskupství litoměřického