Stížnosti na ničení zeleně provázejí revitalizaci sídliště ve Varnsdorfu. Části místních lidí totiž vadí, že kvůli stavebním úpravám byly pokáceny některé stromy. Zmizely i keře.

„Třicet let nám slibovali úpravu parkoviště před panelákem. Teď to vzali z gruntu revitalizaci sídliště. Napřed vytrhali chodníky v pořádku. Za týden začali osazovat nové obrubníky. Mezi tím ale zlikvidovali louku před domem a pořezali asi osm většinou vzrostlých stromů," zlobí se jedna z obyvatelek sídliště, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ho má ale k dispozici.

„Před lety při zřizování parkoviště vytrhli předchůdci nynějšího vedení rozkvetlou hrušeň s kořeny, dnes jejich následovníci porazili jabloň obalenou jablky. Porazili i mladou borovičku, kterou nedávno podle předchozí koncepce vysadili," vypočítává obyvatelka s tím, že se na odboru životního prostředí snažila usmlouvat záchranu alespoň několika stromů.

„Místo do zeleně se budeme dívat na veliké parkoviště s desítkami aut z celého okolí," dodává obyvatelka.

„Myslím, že se tam prostředí zlepší. Kromě toho přibudou tolik potřebná parkovací místa," hájí revitalizaci sídliště starosta Martin Louka. „Lidé nás kritizovali i za kácení zeleně na hřbitově a už se jim to tam líbí," dodává.

„Možná jsme podcenili komunikaci s lidmi," přiznává vedoucí varnsdorfského odboru životního prostředí Petr Brzák s tím, že kvůli mizející zeleni volalo asi deset lidí. Podle něj je vykácení zeleně nezbytné. Kromě parkoviště přibude na sídlišti třeba dětské hřiště. Zároveň ujišťuje, že lidé o zeleň nepřijdou, město po dokončení prací vysadí novou.

„Malé stromky dlouho nenahradí vzrostlé poražené. Kolik se jich ujme a kolik ztratí?" oponují lidé.