Jan Dluhoš trpí od narození dětskou obrnou. Bez pomoci jedné z neziskovek by se neobešel. „Díky Slunečnici mohu žít běžný život a mohu se do něj aktivně zapojit,“ řekl Dluhoš minulý týden zastupitelům.

Podobně jsou na tom desítky dalších klientů více než desítky neziskových organizací, které od města letos zatím nedostaly peníze. To jim může způsobit nemalé finanční problémy.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Děčínsko: O problémovém domě i rodičovské výchově

Dát všem žadatelům peníze, byť ne všechny požadované, doporučila sociální komise rady města. Ta ale seznam proškrtala a nakonec doporučila nulu u více než poloviny z 32 žádostí o příspěvek.

„Rada se rozhodla zatím nedoporučit některé žádosti ke schválení s tím, že některé záležitosti a otázky, které padly při jejich projednávání, je potřeba i s těmi subjekty ještě řešit,“ vysvětlil při jednání zastupitelstva náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín). Dodal, že by se k tomu zastupitelstvo mělo znovu vrátit v květnu.

PŘEROZDĚLUJÍ MILIONY

V rozpočtu je určeno na sociální oblast 4,1 milionu korun, před pěti lety to bylo méně než dva miliony. Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Anděla (ANO) i zatím nerozdělené peníze zůstanou v kapitole sociální péče a nebudou se přesouvat do rezerv.

Příspěvek zastupitelé neschválili například Slunečnici, která pracuje s hendikepovanými lidmi, sdružení Jonáš věnující se lidem bez domova nebo spolku Indigo, který provozuje nízkoprahové centrum ve vyloučené lokalitě v Boleticích.

„Nechápu, jak mohl někdo na radě tyto žádosti, které mají hlavu a patu, nepovažovat za důležité. Chápu to jako ohromný krok zpátky,“ řekla zastupitelka Hana Cermonová (Volba pro Děčín). Ta měla minulá dvě volební období jako náměstkyně primátora na starosti právě sociální oblast.

Řeku Křinice neznámá látka modře zbarvila.
FOTO: Řeka Křinice v Lípě zmodrala. Ekologické škody to zřejmě nenapáchalo

Původní návrh rady zastupitelstvem neprošel, ke schválení mu chyběl jeden hlas. Stejně jako opozičnímu návrhu Otto Chmelíka (Volba pro Děčín), který navrhl přidělit dotace podle doporučení sociální komise. Podporu nakonec získala třetí varianta. Tedy odsouhlasení seznamu doporučeného radou s tím, že zastupitelstvo jí ukládá jednat se zástupci těch organizací, na které se nyní nedostalo. Pro ty ale představuje i měsíční odklad a nekončící nejistota velké problémy.

„Svazuje mne to v investicích a v tom, co si můžeme dovolit. Riskujeme to, že pokud nakonec dotace od města nedostaneme a kraj nám na základě toho zkrátí dotaci, dostaneme se do hrozných dluhů,“ řekla ředitelka Slunečnice Děčín Šárka Zimová s tím, že pokud by peníze od města nezískala, přišlo by na řadu rušení poskytování sociálních služeb.

Ve městě přitom nejsou kapacity, které by ty v neziskovkách nahradily. Jen do Slunečnice dochází na sedm desítek klientů s nejrůznějším mentálním nebo zdravotním hendikepem. Díky pomoci podobných organizací mohou jejich rodiče chodit do práce.

Mamince Zuzaně Lešové a tatínkovi Jiřímu Slánskému z Kámenu se v pondělí 8. dubna v 19:06 hodin narodil syn Ondřej Slánský. Vážil 2,98 kg.
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Děčínsku