Občanské sdružení Na křižovatce ve Varnsdorfu je ve finanční krizi. Od ledna je bez peněz. Podobně jsou na tom i ostatní poskytovatelé sociálních služeb na Děčínsku.

„Existujeme teď z peněz, které jsme dostali za prodanou kopírku. Pronajímáme naše prostory, abychom měli na plyn a elektřinu. Pořádáme kreativní kursy, abychom měli na tonery do tiskárny. Propustili jsme naše vyškolené sociální pracovníky, kteří jsou teď na úřadu práce. Pro naše klienty fungujeme jen dva dny v týdnu,“ rozhočila se předsedkyně výkonné rady sdružení Pavlína Šafusová.

Roční rozpočet sdružení je jeden milion tři sta tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí mu schválilo pro letošek dotaci tři sta devadesát tisíc korun.

„Do konce února jsme měli dostat zálohu třicet pět procent. Přišla nám druhého dubna. Od členů sdružení jsme si půjčili na provoz šedesát tisíc. Požádali jsme si i o dotaci na kraj. Jestli ji dostaneme, se dozvíme asi tento měsíc, ale ta by stejně přišla až v červnu. My potřebujeme prostředky teď,“ pokračovala Šafusová. Dodala, že město Varnsdorf zatím činnost sdružení nepodpořilo, rada města o tom teprve bude jednat. Jediný, kdo sdružení zatím nabídl pomoc, je úřad práce, od kterého má přislíbeno, že mu bude přispívat na mzdy.

Občanské sdružení Křesťanské společenství Jonáš v Děčíně, které poskytuje lidem mnoho sociálních služeb, mělo zatím to štěstí, že mu děčínský magistrát přidělil mimořádnou dotaci čtyři sta tisíc korun. Tyto peníze mu však brzo dojdou.

„Máme velké finanční problémy. Čekali jsme, že nám ministerstvo práce a sociálních věcí přispěje na provoz slíbenou dotací sto tisíc korun. Dostali jsme pouze první splátku ve výši třicet pět tisíc korun. A to až začátkem dubna,“ řekla místopředsedkyně výkonné rady sdružení Šárka Malevičová. Pokračovala, že společenství funguje nyní s krizovým rozpočtem, kdy většina jeho pracovníků dělá za čtyři tisíce na měsíc, na dohodu. Určitou naději vidí v jednání, které neziskové organizace vedli se zástupci kraje na začátku dubna v Ústí nad Labem.

„Kraj projevil zájem o naši situaci. Na jednání jsem viděla, že zástupci kraje chtějí, abychom my sami přišli s nějakým návrhem, jak postupovat. Chceme společně zatlačit na MPSV, aby plnilo své závazky. Budeme s krajem spolupracovat,“ pokračovala Malevičová.

Pavlína Šafusová si také myslí, že ministerstvo neplní svoje sliby: „Naší finanční krizí je vino MPSV. Kdyby dodržovalo termíny dotací, bylo by to lepší. Situace je ale každý rok jen horší a horší. Kdybych věděla, že dotaci dostaneme, peníze si zatím půjčíme.“ Dodala, že zcela nevyhovující je také to, že prostředky z dotací, které na kalendářní rok dostanou, nesmějí občanská sdružení využít v dalším roce. Nemohou si tak ušetřit na období, kdy MPSV pravidelně opožďuje platby.

Šárka Malevičová je toho názoru, že přístup MPSV je pro organizace, které poskytují sociální služby, likvidační. Sama by přitom chtěla dosáhnout toho, aby lidé, kteří pracují v sociálních službách přestali být sociálními případy a mohli se v klidu věnovat své práci.

Martin Žárský z MPSV uvedl, že Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo, že s ohledem na snížení výše dotací oproti loňskému roku, může poskytovatele sociálních služeb dostat do obtížné situace a existenčních problémů. Proto bylo rozhodnuto o dodatečném posílení prostředků na dotace poskytovatelům sociálních služeb o jeden a půl miliardy korun. Tyto prostředky budou projednány dotační komisí koncem března a promítnuty do druhé splátky dotace do konce června 2009.