Do nepříjemných problémů se dostala Štěpánka Eliášová z Jiříkova na Šluknovsku. Nejenže je vedená v registru dlužníků, navíc jí hrozí exekuce.

Do problémů se přitom dostala nevinně. V roce 2010 se starala o dvě dcery svého expřítele. Ten byl tehdy v cizině. Jeho starší dcera v té době strávila dva dny v Lužické nemocnici v Rumburku.

„Když byla propuštěná do domácí péče, musela jsem podepsat propouštěcí zprávu," říká Eliášová. Nemocnice po ní při převzetí dítěte chtěla uhradit na regulačních poplatcích 120 korun. To ale Eliášová odmítla s tím, že není zákonným zástupcem. Jenže měla smůlu.

„Bylo mi řečeno, že je to nezajímá, že jsem dítě z nemocnice vyzvedávala já," říká žena. Podle zákona přitom hradí poplatky za nezletilé jejich zákonný zástupce. Eliášová proto odmítla zaplatit, sama má dvě vlastní dcery, jednu navíc handicapovanou.

Pro Lužickou nemocnici tím ale případ neskončil. Dluh předala společnosti Zana Invest a. s., která dluhy vymáhá.

„Ano s touto společnosti spolupracujeme. Máme s ní dobré zkušenosti," uvedl ředitel nemocnice Darek Šváb.

Šváb navíc tvrdí, že se žena měla se svým problémem obrátit na nemocnici již tehdy –  a ne to řešit až nyní.

Jak je ale možné, že dluh mezitím narostl do výše 6 420 korun? Eliášová tvrdí, že vymahačská firma posílala upomínky na špatnou adresu, a to kamsi do Havířova. A až po několika měsících jí přišel domů platební rozkaz od soudu.

„Jednak mě křivě obvinili u soudu za neuhrazený dluh, dále mne dostali do registru dlužníku a u soudu křivě svědčili s tím, že jsem zákonný zástupce," zlobí se žena, která se obrátila se žádostí o pomoc k právníkovi. Oslovila také bývalého přítele. Ten prý uznal, že je dluh jeho, problém paní Eliášové, které hrozí exekuce, to ale neřeší.  „Dostávám se do situace, kdy nedostanu hypotéku na vyhlédnutý dům," dodává naštvaně.

ČÍSLO DNE 6 420
Tolik má zaplatit Štěpánka Eliášová z Jiříkova za to, že v roce 2010 nezaplatila v Lužické nemocnici v Rumburku regulační poplatek ve výši 120 korun.