Ze zářijové statistiky děčínského úřadu práce příliš optimismu nečiší. Spíš naopak. Při porovnání se srpnem, ale i předchozími měsíci, je jasné, že přímka na pomyslném grafu nezaměstnanosti, míří stále výš.

Deset tisíc čtyřicet čtyři, to je poslední číslo, potvrzující kolik lidí je v současné době v registraci úřadu práce. „Nic radostného. Percentuálně se blížíme ke čtrnácti procentům,“ komentoval aktuální stav v okrese Vlastimil Pažourek.

Dodal, že mírně narostl i počet nezaměstnaných žen, kterých je nyní v reálu 5232. Více je i mladistvých a absolventů škol, konkrétně 651. U této kategorie lidí je tomu tak každý rok po prázdninách, ale reálná čísla byla samozřejmě byla nižší,“ řekl úředník. Dodal, že šance na volné místa má čím dál méně lidí. Těch je nyní 215, takže o jedno pracovní místo se, řečí statistiků, uchází 46,7 lidí.

Ve výběžku práce není

Nejhůře na tom z měst je Chřibská, kde je téměř 24 procentní nezaměstnanost a hledá tu práci 172 lidí.

Staré Křečany jsou z obcí na Děčínsku na tom také špatně, na žebříčku s nejvyšší nezaměstnaností první. „Máme zhruba dvanáct set obyvatel a 130 z nich, tedy pokud bereme v úvahu produktivní věk, o práci v poslední době přišlo,“ konstatoval starosta Martin Mänzel. Potvrdil známý fakt, že tady ve výběžku, to mají lidí daleko složitější. „ Zdejší podniky sice momentálně nepropouštějí houfně, ale i tak je to znát, že se jim nevede. Pro více lidí byla práce například ve firmě Ventos, kde se zaměřují na vzduchotechniku nebo společnosti Benteler, tam zase na autodoplňky,“ dodal starosta. Jak to bude dál si netroufá říct nahlas.

Podrobnější analýza volných míst na úřadu práce, moc nadějí do příštích dnů nepřináší.

„Nemůžu vám ani říct jaké konkrétní pořádné profese nabízíme. Těch normálních, jako je například zedník, je jedno dvě a ještě od divných firem,“ prohlásil Pažourek. Zbývající místa se týkají např. zprostředkování finančních služeb anebo pětice volných míst lékařů v nemocnici v Děčíně. „Lékaři opravdu chybí. Tato nabídka se opakuje měsíc co měsíc. Prostě je to bída s nouzí,“prohlásil pracovník děčínského úřadu práce.

Nezaměstnaných na Děčínsku přibylo

v září bylo ÚP evidováno 10 044 lidí bez práce
z toho 5 232 žen
ve skupině nad 50 let 2 682 nezaměstnaných
v evidenci 1 503 lidí se základním vzděláním
o jedno pracovní místo se ucházelo 46,7 zájemců
úřad práce měl 215 volných míst
nejvyšší míra nezaměstnanosti ve městech- v Chřibské –23,59%
nejhůře z obcí – Staré Křečany –23,90%

Na otázku jak je to s možností rekvalifikace řekl, že se je úřad nesnaží dělat bezhlavě. „Dřív jsme je obecně dělali dost často pro seniory, kteří se potřebovali zdokonalit na počítačích, nyní, s nedostatkem práce, je samozřejmě i méně rekvalifikace. Tam je ale podmínka, že takový člověk bude mít zaměstnání,“ zdůraznil Vlastimil Pažourek. Domnívá se, že lidé, kteří práci hledají, ji spíš najdou po známostech. „Ne všechny firmy nám hlásí volná místa. Spíš než zprostředkovatelky na úřadu, musí být aktivní sami nezaměstnaní,“ prohlásil úředník. V praxi to znamená, že práci vám úřad nesežene, musíte se poptávat se u známých.