Ticho před bouří. I tak by se dal popsat červenec na trhu práce na Děčínsku a v Ústeckém kraji. Nezaměstnanost totiž stagnuje. Na Děčínsku klesla jen mírně, práci nemá 9 184 lidí, zatímco na konci června jich bylo 9 210. Problémem zůstává především nedostatek volných pracovních míst – těch v červenci v kraji dokonce ubylo.

Překvapení
na trhu práce

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji v červenci stagnovala na 10,8 procentech. Na Děčínsku činila míra nezaměstnanosti 10,1 procent.  Bez práce bylo
v kraji na konci měsíce 61 681 lidí, což je o 164 méně než 
v červnu. Nadále ale zůstává nezaměstnanost nejvyšší v celé České republice.

V červenci celkový počet uchazečů o zaměstnání nepatrně klesl, o 0,27 procent, což analytiky překvapilo.

„V průběhu prázdnin je to neočekávaný jev. V meziměsíčním srovnání se tak stalo poprvé od vzniku dnešních krajů v roce 2001," řekl  analytik krajského úřadu práce Michal Tuček.

Nejvyšší nezaměstnanost 
v Ústeckém kraji i v Česku byla na Mostecku, a to 13 procent a hned druhé místo republikového žebříčku obsadilo Ústecko s 12,6 procenty podílu nezaměstnaných. Všechny okresy kraje jsou mezi první patnáctkou měst s nejvyšší nezaměstnaností.

Dosažitelných uchazečů mezi 15 a 64 lety, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo v červenci 60 178. Bylo to o 177 méně než na konci předchozího měsíce. Celkové statistiky uvádějí všechny nezaměstnané včetně žen na mateřské či rodičovské dovolené, uchazečů na rekvalifikačních kurzech nebo vězňů.

Úřady práce evidovaly na konci července 3285 volných pracovních míst, o 30 méně než v červnu. Na jedno místo tak připadá 18,8 uchazeče.

Ke konci června evidoval úřad práce v Ústeckém kraji 
2 263 absolventů a mladistvých. V červenci jich však bylo o 34 méně. Lidé, kteří letos ukončili střední nebo vysokou školu, se tak na úřad práce zatím nehrnou. Užívají si poslední letní prázdniny.

Situace je stabilizovaná

„Situace v počtu nezaměstnaných absolventů je poměrně stabilizovaná. Hlavní nápor absolventů nastane s největší pravděpodobností až v průběhu září," přiblížil krajský analytik úřadu práce Michal Tuček.

Na trhu práce mají absolventi zvláštní status. Pro většinu zaměstnavatelů jsou nezajímaví, protože jim chybí praxe a zkušenosti. „Jiní zaměstnavatelé je naopak vítají, neboť nemají špatné pracovní návyky a budoucí zaměstnavatel je může daleko snadněji formovat," vysvětlil Tuček.

Mezi nejžádanější profese
v kraji nyní patří obchodní zástupci, učitelé, číšníci, kuchaři, prodavači, řidiči automobilů, strážní, zedníci, stavební dělníci, tesaři a truhláři, elektrikáři, svářeči, zámečníci a operátoři call center.

„U těchto míst zaměstnavatelé většinou hledají lidi na hlavní pracovní poměr," doplnil Michal Tuček.