Františka Neubauerová z Merboltic je už půl roku bez práce. „Jsem v situaci, kdy bych brala jakoukoliv práci. Třeba i práci v lese. Ale nic sehnat nemůžu. Zkouším to v Děčíně, v České Lípě i u nás Merbolticích, ale stále bez výsledku,“ řekla Františka Neubauerová, která dlouhá léta pracovala v ČKD Žandov. „Pak ale propouštěli a mne to bohužel neminulo. Od té doby mám s hledáním práce velký problém,“ dodala Neubauerová. Během léta využívá možnosti, kterou poskytuje obecní úřad a pracuje na veřejně prospěšných pracích.

Merbotlice patří k obcím, s nejvyšší nezaměstnaností na Děčínsku. „Vím o tom, že máme třicetiprocentní nezaměstnanost. Ale tady je bez práce celkem sedmnáct lidí. V obci je trvale hlášeno málo lidí, a tak ty procenta naběhnou. Nicméně se snažíme lidem v pomáhat tím, že je zaměstnáváme během letní sezony na veřejně prospěšných pracích. Letos plánujeme zaměstnat pět lidí,“ uvedla merboltická starostka Hana Kučerová.

Zavřeli továrny

S vysokou nezaměstnaností se potýká i město Chřibská. Hlavním důvodem podle starosty Josefa Navrátila je to, že se v minulosti uzavřely hlavní továrny, které byly zdrojem příjmu pro většinu obyvatel města Chřibská. „Provoz ukončily především obě sklárny. Skončily i balírny obchodu. Ve městě také chybí státní statek a Narex. Jediným větším zaměstnavatelem je tady v současné době niťárna,“ uvedl Navrátil. Doplnil, že lidé z Chřibské dojíždí za prací do Varnsdorfu, Rumburku či Nového Boru. „My se snažíme lidem bez práce pomoci tím, že jich každoročně zaměstnáváme dvanáct na veřejně prospěšné práce během letní sezony,“ doplnil chřibský starosta.

Podle odborníka z děčínského úřadu práce Vlastimila Fialy se během ledna přihlásilo mezi nezaměstnané šest set deset lidí. „Je to velký nárůst, který je tradiční pro měsíc leden. Oproti loňsku je však letošní leden o něco příznivější,“ uvedl Fiala. Přesto je podle něj situace na Děčínsku stále špatná a v tímto směrem bude pokračovat pravděpodobně až do března či dubna než se rozjedou sezonní práce.

Na 1 pracovní místo 77 uchazečů

I tento měsíc si Děčínsko připsalo jedno první místo v celorepublikovém žebříčku. „Děčínsko patří mezi nejhorší okresy s nejvyšším počtem uchazečů na jedno volné místo. Na jedno volné místo totiž připadá sedmdesát sedm lidí,“ potvrdil smutnou statistiku odborník z děčínského úřadu práce.

I meziměsíční nárůst počtu lidí bez práce o jedno procento je nejvyšší v celém Ústeckém kraji. „Nyní je na Děčínsku šestnáct procent nezaměstnaných lidí, přičemž nejhorší situace je na Varnsdorfsku, kde postupně propouštěl jeden z největších zaměstnavatelů TOS Varnsdorf,“ dodal Vlastimil Fiala.