Do zoufalé situace dostal František Zeman z Děčína. Od ledna totiž zůstal bez práce. Přitom musí uživit rodinu se dvěma malými dětmi. „Manželka je na mateřské dovolené a já musím uživit ji i dvě děti. Nemohu však sehnat žádnou práci. Pracuji jako stavební dělník a ke konci roku mi skončila pracovní smlouva. Přes zimu je situace s pracovními příležitostmi zoufalá. Začínám se ale obávat, že i v létě nebude situace o moc lepší, protože i stavební firmy se stále více snaží ušetřit a nové lidi nepřijímají,“ řekl František Zeman. Doplnil, že práci bude shánět všude, kde se dá a jeho rodina zatím bude žít z úspor.

V lednu se podobných lidí, kterým skončila pracovní smlouva, přišlo na děčínský úřad práce zaregistrovat podstatně více v průběhu roku. Podle odborníka na trh práce z děčínského úřadu práce Vlastimila Fialy se situace na začátku roku téměř vždy opakuje. „Hned v prvních lednových dnech se hala děčínského úřadu práce zaplní lidmi, kteří se přijdou registrovat,“ uvedl Vlastimil Fiala.

Velký nárůst

Jen za první tři pracovní dny se na děčínském úřadě práce zaregistrovalo téměř sedm set nezaměstnaných lidí. „Je to obrovský nárůst lidí bez práce. Opět se vracíme do těch nejhorších let,“ řekl Vlastimil Fiala.

Ke konci prosince bylo v děčínském okrese přes deset tisíc šest set nezaměstnaných. „Počátkem ledna ale už počty nově registrovaných lidí bez práce stouply přes jedenáct tisíc,“ uvedl Fiala. Nezaměstnanost se zhoršuje především v severní části okresu Děčín. „Varnsdorfská oblast má nyní vyšší počet lidí bez práce než Rumbursko, což dříve nebylo,“ upozornil Fiala.

Nezaměstnanost na Děčínsku ke konci prosince narostla o více než čtyři procenta oproti listopadu. „Meziměsíční nárůst není zrovna nejvyšší, ale celkově je situace na Děčínsku velmi špatná. Okres Děčín je s patnácti procenty nezaměstnaných šestý v celorepublikovém měřítku,“ upřesnil Fiala. Přitom nedošlo k žádnému hromadnému propouštění. „Lidem končí smlouvy uzavřené na dobu určitou a končí veřejně prospěšné práce v obcích,“ pokračoval Fiala. Podle něj se nezaměstnanost zvyšuje především proto, že v okrese není pořádná průmyslová zóna a špatná dopravní obslužnost.

Nepřijímají

Ředitel děčínské firmy Jabor Jaroslav Jabor uvedl, že ani jeho podnik neplánuje přijmout vyšší počet zaměstnanců. „Teď v lednu jsme zaměstnali jednoho člověka, ale na další přijímání nových lidí se nepřipravujeme. Možná až někdy v létě, a to maximálně jednoho člověka,“ uvedl Jaroslav Jabor. I jeho firma už má propouštění za sebou. „Už bych to nechtěl zažít, nebylo to příjemné. V loňském roce jsme museli propustit pět lidí,“ řekl Jaroslav Jabor.

Ani prognózy do příštího čtvrtletí zatím nejsou optimistické. „Očekáváme, že ještě v prvním čtvrtletí bude nezaměstnanost stoupat. Jakmile začnou sezónní práce, mohla by se situace zklidnit. O poklesu nezaměstnanosti bychom mohli mluvit až ve třetím čtvrtletí letošního roku,“ dodal Vlastmil Fiala.

Nezaměstnanost v Ústeckém regionu je stále nejvyšší mezi všemi kraji v zemi, podobně vysoká byla naposledy zhruba před třemi lety.