V celorepublikovém žebříčku okresů s nejvyšší nezaměstnaností je Děčín na sedmém místě. V dobách nejvyšší nezaměstnanosti byl dokonce na třetím místě.

UBYLO TÉMĚŘ DVĚ STĚ NEZAMĚSTNANÝCH

Ještě před měsícem bylo na Děčínsku a Šluknovsku bez práce téměř 6 900 lidí, na konci října to bylo již jen 6 724. Míra nezaměstnanosti dosáhla 7,5 procenta. V nejhorších dobách bylo v evidenci úřadu práce v okrese Děčín o více než pět tisíc lidí více.

To je o dvě desetiny procentního bodu méně než o měsíc dříve. Pokračuje tak dlouhodobý pokles nezaměstnanosti, který pociťuje nejen státní pokladna, ale především zaměstnavatelé. Těm se totiž čím dál více nedostává kvalifikovaných zaměstnanců.

Ale problémy s hledáním zaměstnanců již mají i města, která zaměstnávají lidi z evidence úřadu práce na veřejně prospěšných pracích.

„Stává se nám, že přijdou na výběrové řízení lidé, kteří nejsou schopni nebo ochotni pracovat. To je ale dlouhodobý problém, který má většina obcí," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Krásná Lípa má přibližně 3 700 obyvatel, z toho je zhruba 180 lidí bez práce.

„Sehnat dvacet lidí na veřejně prospěšné práce je ale téměř neřešitelný problém. S nedostatkem lidí se potýká také většina firem v okolí, prakticky neustále někoho hledají," dodává Jan Kolář. Na vině ale je také sociální systém, řadě lidí se totiž nevyplácí chodit do práce. Díky nejrůznějším dávkám totiž mohou mít větší příjem, než kolik by si vydělali prací.

Nezaměstnanost klesla nejen na Děčínsku, ale v celém kraji, kde je nejnižší nezaměstnanost za posledních osm let. V říjnu meziměsíčně klesla o tři desetiny procentního bodu na 7,8 procenta. Přesto je stále nejvyšší v zemi.
Průměrná nezaměstnanost za celé Česko byla v uplynulém měsíci pět procent.

„Je to nejlepší výsledek od roku 2008, kdy na podzim přišla hospodářská krize," řekl analytik ústeckého krajského úřadu práce Michal Tuček. V říjnu roku 2008 byla míra nezaměstnanosti 6,59 procenta.

Bez práce bylo v Ústeckém kraji v říjnu 44 742 lidí, což je o 1 344 méně než v září. Nezaměstnanost klesla ve všech sedmi okresech.

„Byl to významný pokles, který se už v následujícím měsíci asi nebude opakovat," uvedl Tuček.

ZAMĚSTNANOSTI PŘEJE DOBRÉ POČASÍ

Odhaduje se, že v listopadu může ještě nepatrně nezaměstnanost klesnout, protože počasí zatím stále přeje venkovním pracím.

„Počasí je určitě dobré, žádné mrazy nepřišly. Teď budou končit venku zemědělci, ale na stavbách se ještě bude pracovat," uvedl analytik.

V Ústeckém kraji na podzim zahájil stát několik dopravních staveb, množství dělníků se také stále pohybuje na rozestavěném úseku D8 v Českém středohoří. Ten má být zprovozněn 17. prosince.

Stále platí, že okresem s nejnižší nezaměstnaností v kraji je Litoměřicko, kde v říjnu její míra činila šest procent. Teplicko na druhém místě mělo na konci uplynulého měsíce míru nezaměstnanosti 6,5 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Mostě. Na první příčku se k tomuto hornickému regionu posunul také s mírou 10,4 procenta okres Karviná. Ústí je čtvrté, Chomutov pátý a Děčín sedmý. Nejlepší Litoměřice obsadily šestnáctou pozici z celkem 77.