Lidé, kteří jsou přihlášeni na úřadu práce, mají také své povinnosti, stejně jako zaměstnaní. Nejen nezaměstnaní z Děčínska se je však snaží obcházet, podstupují tak riziko vyřazení z evidence. „Byl jsem hloupý, dostal jsem nabídku práce načerno, přijal jsem jí, ale na pracáku se to dozvěděli. Čekal mě kolotoč nepříjemného vysvětlování a vracení peněz. Už bych to vícekrát neudělal,“ přiznal devětadvacetiletý David z Děčína. Ve svém okolí zná prý mnoho lidí, kteří situaci řeší podobně, snaží se jim vysvětlit, kam až to může zajít. „Vidina peněz je pro ně ale lákavější, nepřeji nikomu nic špatného, ale úřady by se obcházet neměly, nevyplácí se,“ podotkl David.

Na podporu v nezaměstnanosti mají lidé nárok právě pouze v případě, že splní všechny podmínky, které si úřad stanoví.

Vyloučení

„Když člověk odmítá spolupráci je vyloučen z evidence. Uchazeč se musí dostavit na všechny předem domluvené schůzky, pokud tak neučiní nebo se řádně neomluví, je to další důvod k vyřazení z evidence,“ řekl analytik děčínského pracovního úřadu Vlastimil Pažourek. Za řádnou omluvu považují úředníci potvrzení od lékaře nebo od firmy, že se nezaměstnaný zúčastnil pohovoru.

Děčínští úředníci musí hříšníky řešit téměř každý měsíc. „Není to sice časté, ale bohužel běžné. Měsíčně musíme vyloučit z evidence zhruba pět lidí, protože neplnili své povinnosti,“ dodal Pažourek.

Nepoctivci

Nepoctiví nezaměstnaní jsou trnem v oku mnoha lidem. „Vím o mnoha lidech, kteří jen dávek zneužívají. Jsou v evidenci a přitom pracují. Přísně bych je trestala, jsou placeni z našich daní, někdo by měl na ně měl dohlížet a ne jen spoléhat na jejich pravdomluvnost. Je to nefér vůči lidem, kteří pracují a snaží si vydělat na živobytí,“ rozčilovala se Marie z Děčína.

Dodala, že velkou vinu na této situaci nesou samotné firmy. „Není přeci normální, že když přijdu do firmy, aby mi nabídli práci jen za podmínek, že zůstanu v evidenci úřadu práce. Trestala bych hlavně tyto firmy, a to mnohem přísněji než nezaměstnané,“ ukončila Marie.

Rekvalifikace

Úřad práce se snaží nezaměstnaným v jejich nelehké životní situaci pomoci, proto nabízí i rekvalifikace.

Ale ani s ní to není nijak jednoduché, na rekvalifikační kurz má nezaměstnaný nárok pouze v případě, že v daném oboru má už přislíbenou práci. „Pokud se uchazeč přihlásí na kurz a pak na něj nebude řádně docházet, bude vyřazen a ještě k tomu si bude muset celý kurz zaplatit v plné výši. Docházku kontrolujeme,“ ukončil Pažourek.

Autor: Veronika Bošková