Sehnat levnější lék může být pro většinu lidí až několika denní maratón.

„Mrzí mě, že lékárny kolikrát nemají uvedeny ceny léků viditelně. Musím se pak dotazovat. Mnohdy kvůli tomu čekám i celou frontu,“ postěžovala si Jaroslava Homolková.

Na tuto problematiku upozornila i čtenářka internetové podoby děčínského Deníku Janina.

„V obchodech jsou prodávající povinni označit každé zboží regálovkou, udávající aktuální cenu jejich zboží. V lékárnách tomu tak není. Nejsou zde vyvěšené ceníky, zboží není viditelně označeno cenou,“ postěžovala si v diskusi u jednoho z článků.

Podle zákona je prodávající povinen informovat o ceně prodávaných výrobků zřetelným označením výrobku cenou nebo informaci o ceně výrobků jinak vhodně zpřístupnit. V lékárnách je ale možné zjistit cenu pouze dotazem nebo prostřednictvím elektronického infopanelu v místě prodeje.

„Výrobky musí být vždy označeny cenou. Pokud tomu tak není, měly by být v lékárnách k dispozici tištěné ceníky,“ uvedl tiskový mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.

„Víme, že lékárna musí mít cenovky pokud prodává jako samoobslužná. Jinak musí být označen cenovkou každý výrobek,“ uvedl vedoucí lékárny Alpha na Starém Městě v Děčíně Jiří Voděrka. V této lékárně v současné době připravují lišty na všechny poličky, tak aby zákazníci měli možnost seznámit se s cenou ještě před nákupem. „V naší lékárně máme infopanel, který je napojen na informační systém, v kterém je vedle názvu a ceny uveden i kompletní popis léku a jeho přesný návod k použití,“ řekla lékárnice Hospodková z lékárny Centrum v Děčíně. Podotkla, že si stačí zadat jméno léku nebo si přinést starý obal od léku a zařízení sejme jeho čárkový kód a zákazníka informuje o aktuální ceně výrobku.

„Pokud má pacient recept, měl by být informován již lékařem o tom, v jaké cenové relaci se daný lék pohybuje,“ zakončila Hospodková. „O ceně léku mě lékař sice informuje, ale jen na moje požádání,“ postěžovala si Jaroslava Homolková.

To, že by léky měly být viditelně označeny cenou, tak aby zákazník cenu přečetl již od pultu považuje za lehce nemožné i vedoucí lékárny Tercie ve Varnsdorfu Eva Havránková. „Ceny máme samozřejmě na všech lécích, ale není v našich silách polepit cenovkami regály. Vždy když se někdo zeptá na cenu daného léku rádi odpovíme. Frontu kvůli této informaci stát nemusí,“ doplnila Havránková.