Řada jeskyní na Děčínsku skrývá kolonie nejrůznějších druhů netopýrů, kteří zde zimují. Jejich vyrušení je ale může zabít. Do jeskyní je proto v současné době zákaz vstupu.
Labské pískovce a České Švýcarsko jsou díky pískovcovým skalám regionem, který netopýrům svědčí.
„Právě Labské pískovce jsou svým skalnatým reliéfem jediné ideální místo pro život netopýrů, mají se kde schovat," vysvětluje Petr Bauer ze Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
A právě jeskyně jsou jedním z nejčastějších zimovišť, které netopýři využívají. Kromě jeskyní je pak možné najít kolonie netopýrů například v bunkrech nebo na půdách. Tu využívají netopýři například v Jílovém v tamní základní škole.
„V tomto období upadají netopýři do stavu strnulosti. Důležitá pro zimoviště z pohledu netopýrů je relativně stálá teplota, vlhkost, slabé proudění vzduchu a také to, že tyto prostory nejsou navštěvovány lidmi. Z těchto důvodů je důležité respektování zimního spánku těchto živočichů. Přes zimní období platí zákaz tyto jeskyně navštěvovat," varuje Správa Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na svém webu.
Vyrušení netopýrů z jejich zimního spánku pro ně přitom může mít fatální následky. Z relativně teplého úkrytu mohou totiž vyletět do mrazivého počasí. Navíc jsou zesláblí a vzhledem k ročnímu období ani nemají jak doplnit energii. Živí se totiž hmyzem.
Netopýry ale neruší jen jednotlivci, kteří se vydají na výlet do skal.
„Stalo se nám již, že jsme zaregistrovali dokonce firmy, které pořádaly celoročně průvodcovské výlety do skal a dokonce je nabízely na nejrůznějších slevových serverech. Když pominu, že je to zcela v rozporu se zákony, protože ty zimující druhy výslovně chrání, tak takové firmy na přírodě většinou jen vydělávají a nic do ní nedají zpátky," popisuje počínání některých nezodpovědných návštěvníků.
V Národním parku České Švýcarsko mírně přibývá netopýrů. Odhalilo to jejich letní sčítání. U některých druhů byly dokonce nalezeny nové kolonie. Důvodem je úbytek škodlivých chemikálií v přírodě i tolerantnější přístup lidí k těmto živočichům. Potvrdil to mluvčí národního parku Tomáš Salov.
Přírodovědci podle něj objevili i kolonii 30 samic s mláďaty kriticky ohroženého vrápence malého v obci Malá Veleň.
„Vrápenci malí jsou teplomilný druh, a proto leží oblast Českosaského Švýcarska na severozápadní hranici jejich rozšíření v Evropě," uvedl Salov.
Odborníky potěšil i nález kolonie netopýrů pestrých v Janově čítající minimálně 70 kusů.
Nejpočetnějším druhem je netopýr velký.
„Pravidelně sledujeme dvě kolonie, v každé žijí přibližně dva tisíce jedinců a každoročně v řádu stovky kusů přibývají," řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.
Každoročně se také koná Mezinárodní noc netopýrů, která má za úkol přiblížit život těchto zajímavých savců lidem.