Pili jste a nemůžete jet autem? Po novém roce můžete klidně požádat svého kolegu, aby to za vás odřídil. A že kolega nevlastní řidičák? To až tolik nevadí. Podle novely trestního zákona totiž bude potrestán maximálně pokutou a nebude mu hrozit obvinění z trestného činu, soud a možná i jeden rok vězení.

Policisté na Děčínsku stíhali letos už čtyři stovky řidičů, kteří řídili, aniž by k tomu měli oprávnění. „Statistiky ale neuvádějí, zda to byli řidiči, kteří řidičák nevlastnili nikdy nebo ti, kteří ho museli odevzdat kvůli odebraným bodům,“ vysvětlil děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Novelu on, ani jeho kolegové příliš nevítají. „Bude nahrávat neřidičům. Pokud si ale lidi myslí, že budou řídit bez papírů a pokaždé zaplatí jen pokutu, tak se mýlí. Když je policisté nachytají opakovaně, tvrdší trest by zcela určitě nemine,“ řekl Cvik.

Poprvé přestupek, podruhé trestný čin

Pokud policisté dopadnou řidiče neřidiče poprvé, půjde o přestupek, podruhé však už o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

Novelu zákona prosadilo ministerstvo spravedlnosti. Zrušení trestného činu řízení bez řidičského průkazu zdůvodnilo tím, že projednávání těchto častých případů zatěžuje soudy. Ministerstvo dopravy trvalo na jeho zachování.

,,Považujeme to za nebezpečnou záležitost. Auto je zbraň. Lidé se musejí naučit pravidla a řídit v autoškole. Se zákoníkem jsme nesouhlasili, ale ministerstvo spravedlnosti ho prosadilo a my toto rozhodnutí musíme respektovat. Důležité je, že alespoň zůstávají vysoké finanční postihy v rozmezí od 25 do 50 tisíc korun,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Nehod neubude

Soudcům nejspíš ubude práce.“To zřejmě ano, ale podle mého názoru nehod neubude. Většinou se jich totiž dopouštějí řidiči, kteří řidičské oprávnění vlastní,“ řekla soudkyně děčínského okresního soudu Hedvika Kolářová, jež se dopravními nehodami zabývá.

Trestný čin řízení bez řidičského oprávnění se v zákoníku příliš dlouho neohřál. Zaveden byl v červenci roku 2006, kdy vstoupil v platnost bodový systém. Letos skončilo před soudem více než devět tisíc řidičů, kterým chyběly potřebné doklady. Někteří dostali podmínku, jiní obecně prospěšné práce. Po změně zákona jim hrozí až padesátisícová pokuta nebo zákaz řízení až na dva roky, při opakovaném prohřešku i trest odnětí svobody.

Co říká novela trestního zákona

Mezi trestné činy již nebude patřit trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, neboť toto jednání bude napříště postihováno jako přestupek pokutou od 25 000 do 50 000 Kč, zákazem činnosti řídit motorová vozidla v trvání od 1 roku do 2 let a také záznamem 7 bodů v bodovém hodnocení.