Stačil jeden jediný den policejních kontrol zaparkovaných aut u děčínských supermarketů a je jasno: lidé jsou nepoučitelní. Nechat ležet na sedačce třeba notebook a jít nakupovat je pro ně běžná praxe. Tím ale nahrávají zlodějům.

„Zkontrolovali jsme dvě stě padesát aut a nalezli několik desítek vozů, v nichž se nacházely cenné věci v řádech desetitisíců českých korun,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka s tím, že těmto „hříšníkům“ nechali policisté za stěračem letáček s užitečnými radami.

„Jednou jsem nechal v autě notebook. Šel jsem nakoupit, a když jsem se asi za dvacet minut vrátil, byl pryč,“ popisuje trpkou osobní zkušenost Jiří Peterka z Děčína. Od té doby si dává pozor. „Jenže i tak občas zapomenu. Myslím, že to se může stát každému.“

Může – ale může se to i krutě vymstít. Když zloději člověku ukradnou třeba kabelku, utrpí nejen finanční škodu, ale může se dostat do mnohem vážnějších problémů.

„Odcizené doklady lze rukou šikovného zloděje nejen zpeněžit, ale uzavřít jejich prostřednictvím třeba úvěr či půjčku. Nově nabytý mobilní telefon, notebook či fotoaparát lze nabídnout k odprodeji prakticky komukoliv,“ varuje Haňka s tím, že většina odcizených věcí zpravidla končí v rukou třetí osoby nebo v bazarech či zastavárnách. „Jejich nový majitel si se způsobenou škodou hlavu neláme. Oproti tomu okradené osobě pak nezbývá než sáhnout do peněženky a na vlastní náklady opravit poničený zámek či rozbité okénko a podstoupit kolečko nezbytností, které se roztočí v případě krádeže věcí a dokladů,“ dodává Haňka.

Policie také slibuje, že preventivní akce, které mají řidiči před lehkomyslností varovat, budou v letošním roce pokračovat.